Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Köprüköy Belediyesi
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | İLÇELERİMİZ ve KÖYLERİMİZ | Köprüköy Belediyesi
Mesaj icon Konu: Köprüköy Hakkında Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
BeNGuSuYuM
Forum Admini
Forum Admini
Simge

Kayıt Tarihi: 29-Temmuz-2007
Konum: Ankara
Gönderilenler: 18460

Alıntı BeNGuSuYuM Cevaplabullet Konu: Köprüköy Hakkında
    Gönderim Zamanı: 18-Aralık-2008 Saat 16:06

            Türkler açısından Köprüköy İlçesinin  tarihi 1071 Malazgirt savaşı öncesine kadar uzar. Bugün için  sınırları içerisinde bulunan Avnik ( Güzelhisar) Kalesinin stratejik önemi çok büyüktür. 1054- 1055 yıllarında Türk Boylarının Anadolu’ya'’a ilk fetih hareketlerinin başladığı sıralarda Avnik Kalesinde bulunan Bizans yöneticileri İslamiyetle tanışmışlar ve İslamiyeti kabul etmeleri neticesinde kendilerine bağlı 27 pare köyü Türklere satmışlardır.  Türkler tarafından satın alınan bu köylerden bir tanesi de Köprüköydür. 1829 ‘ da Rusların Erzurum’u işgal etmeleri ile Rus işgaline girmiş olan Köprüköy Ermeni katliamlarından da nasibini almıştır. Soğanlı dağları ve buradaki geçitlerin Ruslara bırakılmasından sonra Köprü köy stratejik alanda ön  plana çıkmıştır.  Ruslarla 7-9 Kasım 1914 tarihinde 1. Köprü köy Savaşı yapılmış fakat ilk merhalesinde galip  taraf belli olmamıştır. Taraflar bulundukları mevzileri terk etmişler ve kendi manevraları ile meşgul olmuşlardır . Ayrıca, toprağın yağış sebebi ile yumuşaması, arazide hareketi önemli ölçüde yavaşlatmış , topçular nakil esnasında büyük zahmetler çekmişlerdir. 11 Kasım 1914’ de 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa ‘nın emri ile 2. Köprü köy Savaşı başlatılmış ve 13 Kasım 1914 ‘de Rusların doğuya çekilmesi ile savaş kazanılmıştır.  O günün anısına Köprüköy şehitlik Abidesi yapılmıştır.

            Köprüköy Doğu Anadolu Bölgesinin Doğusunda yer almış olup, Köprüköy Pasin Ovasında, Hasankale ile Horasan ilçeleri arasında tarihi Çobandede Köprüsüne yakın yerleşme alanıdır. Aras Nehrinin kuzeyinde geniş bir alanı ihtiva eder. Daha önce Pasinler  İlçesine bağlı bir bucak iken 1990 yılında 3647 sayılı kanunla ilçe olmuştur. 19.08.1991 tarihinde Kaymakam göreve başlaması ile birlikte statüsü kazanmıştır.

            İlçe Merkezi Aras Nehri Vadisinde kurulmuş olup, yüz ölçümü 665 km 2 dir. İlçe alanının büyük bir bölümü ova ve nehirdir. Dağlık alan 110  kilometrekare civarında olup, ortalama rakımı 1670 metredir.

            Yörenin iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk, yağışlı ve uzun, yazları kısa ve serindir. Kış aylarında sıcaklık eksi 40 dereceye kadar düşmektedir.Erzurum- Kars Karayolunun 58 km ‘sinde Bingöl Çayı ile Hasankale Çayı’nın kavuşum noktasında bulunan ve Çobandede Köprüsü, 1297 yılında İlhanlı Hükümdarı Gazan Han’ın veziri Çoban Salduz tarafından yaptırılmıştır.  Köprü 200 m. Uzunluğunda ve yedi kemer gözlü olarak yapılmış olup, günümüze altı kemer gözü ve 130 m.’lik bölümü gelebilmiştir.  Üç renkli kesme taştan yapılan kemerlerin açıklıkları 11.50-l5.50 m. Arasında değişmektedir. Köprü ayakları ahşap ızgaralarla desteklenmiştir. Kemer boyunca  yükselen ve kesik konik şeklinde sonuçlanan ayaklar üzerinde yatay kalın silmelerle Selçuklu üslubu ile işlenmiş  geometrik geçme motifli süsleme şeritleri yer almaktadır.

            Köprüköy ilçesinde Deli Çermik diye adlandırılan şifalı kaplıcalar vardır. Kaplıca suyu, bikarbonatlı , sodyumlu , kalsiyumlu, karbondioksitli, demirli ve bromürlü bir birleşime sahiptir. Sindirim sistemi , böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp  hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizmal rahatsızlıklara olumlu etki yapmaktadır. Suyun sıcaklığı 26 C. Olup, Ph değeri 6.12 ‘dir.   Akım  değeri ise 101 lt./sn.’ dir. Kaplıcalar Erzurum- Ağrı-Kars Karayolu üzerinde olduğundan ulaşım çok kolaydır.

            İl Merkezinden uzaklığı 58 km. dir. Doğusunda Horasan, Batısında Pasinler, Kuzeyinde Narman, Güneyinde ise Karayazı İlçeleri ile komşu durumundadır.   

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide