Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Fıkralar
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | ERZURUM KÜLTÜRÜ VE ERZURUM'UN TARİHİ | Fıkralar
Mesaj icon Konu: Erzurumlunun Simit Satması Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Mikdat...
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23

Alıntı Mikdat... Cevaplabullet Konu: Erzurumlunun Simit Satması
    Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2009 Saat 00:16

DİNİNİZİN GIYMETİNİ BÜLÜN

Erzurum`da Ramazan ayında lokantalar, pastaneler, kahvehaneler kapatılır. Turistin biri lokanta bulamadığı için, bir yerlerden bulup, buluşturduğu simiti yolda yerken, iftarı beklemeye tahammülü kalmayan yaşlı bir dadaş, turistin omzuna vurarak der ki:

Dinizin gıymetini bülün, dinizi gıymetini bülün. Bahın Müslümanlar ne çekir?`

KARNIMDA

Konyalı Mutaf Hacı Nuri Küçük iplikçi, her yıl Muharrem ayında, evinde kazanlar kaynatır, yaklaşık yüz elli, iki yüz kişiye aşure ziyafeti verir. Yine böyle bir yıl dönümünde Cıvıloğlu Camii`nin müezzini Erzurumlu Hafız Mehmet Efendi`nin Yarımşar kiloluk, on tas aşureyi bir göz açıp kapayışında kaşıksız olarak hemen yuttuğunu görenler şaşırırlar. Çiğnemeden nasıl yutuyorsun, diye sorduklarında şu cevabı verir:

Benim dişlerim ağzımda değil karnımda takılı

İNTİKAM
Aras Nehri`nin taşıp can ve mal kaybına sebep olması Hacı Dayı`nın canına tak eder. Aras Nehri`nin sâkin olduğu bir zamanda nehrin yanına gider:

`Nasii, coştuğun zaman geçi götürirdin, koyun götürirdin, adam götürirdin! Şimdi üstünden atliyim da namusun lekeliyim mi?` diye bağırır.

SÜNNET DİYİM DE…

Bir tane hoca varmış, nereye gitse önüne koyulan her şeyi yer, içer, siler süpürürmüş. Yine bir eve misafir gider. Hocaya güzel bir sofra kurulur. Hoca da önüne gelen her yemeği `sünnetdir` diyerek silip süpürür. Yemekten sonra abdest almak için ayağa kalkar, evin çocuğuna: `Gel bene su tök.` Der:

Çocuk, suyu dökerken Hoca:

`Yavrum senin adın ne?`diye sorar.

Çocuk heyecanla:

`Farz Farz!..` diye bağırınca:

O ne demek yavrum, o ne biçim isim` diyen hocaya çocuk der ki:

`Hemi, sünnet diyim ki beni de yiyesen

ERZURUMLUNUN SİMİT SATMASI

Bir köylü İstanbul`da simit satmaya başlar. Bu mesleğe yeni başlamış olan köylü ertesi gün sattığı şeyin adını unutur. Çaresiz başlar bağırmaya.

`Deliyhli Eymek, deliyhli ekmek

BU YAŞTAN SONRA

Şenkaya`da çocuklar yaşlı adamın şapkasını kaçırıp caminin avlusuna atmışlar. Yaşlı adam sinirlenerek çocuklara bağırmış:

`Hıı.., getirin ula şapkami, yetmişinden sonra beni orya sohmayın

HAMAM BÖCEKLERİ

Şenkayalı hamama gider, hamam böceklerini görünce sinirlenir. Kendi kendisine:

`Nedir bınlar? Yarabbi neye yarar bu pislikler annamiyram ki?` der.

Aradan bir zaman geçer, adam hastalanır. Bir türlü hastalığının çaresi bulunamaz. Sonunda köy hekimi bir çare bulur. Çare; bir kilo hamam böceğini ezerek yemektir. Adam bu teklife uyar ve nihayet sıhhatine kavuşur. Bir kış günü arkadaşıyla yürürken arkadaşı:

`Hey Allahım hele bunca kar kıyamet, hele bahki ambu kari neye yaratti.` der demez. Hemen arkadaşı ağzını kapatarak:

`Ula sus! Ben bir defa işine karıştım hamam böceklerini hep bene yedirdi. Anam avradım olsun duyarsa bu karlari hep sene yedirir

TORTUMLUNUN YAKARIŞI

Tortumlunun biri mahkemede sorguya çekilir. Suçlu olduğu için hakime şöyle yalvarır:

`Hakim beg, merhamet et! Bah sen boz bir katır, ben ise kuyruğun altında sıhışmış bir sinegem. Sıharsan ölürem, goyverirsen gurtuluram.

Düzenleyen BeNGuSuYuM - 04-Nisan-2009 Saat 10:21
Düşüncelerim kurşuna dizildi sabaha karşı..
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide