Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN Beyin Özgeçmişi
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN | Ahmet FİDAN Beyin Özgeçmişi
Mesaj icon Konu: ÖMER NASUHİ BİLMEN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: ÖMER NASUHİ BİLMEN
    Gönderim Zamanı: 06-Nisan-2011 Saat 12:11
   İstanbul  Müftüsü merhum Ömer Nasuhi Bilmen bir  makalesinde Abdurrahman Gazi hakkında der ki:

             “Bu zatın eshab-ı Güzin’den olduğuna şüphe yoktur. yalnız nesebi ailesinde ihtilaf vardır. Bazı rivayetlere göre Hz. Ebu Bekir’in, bazı rivayetlere göre de Cenab-ı Rabii’nin mahdumudur.

             Yazma Vakıdı tarihinin 4. cildinden rivayet olunduğuna nazaran Abdurrahman Gazi Hz. Faruk’un hilafeti zamanında Lieci-il Gaza Ahlat tarafına gelmiş olan eshaptandır. Vücuduna bir illet arız olmakta doktorlar soğuk beldelerde bulunmasını tavsiye etmiş , bunun üzerine Erzurum’a azimet ederken yol esnasında vefat edip şimdi bulunduğu Revza-i Mahsusasına defnolunmuştur.”

 

                                                                                          

             Ömer Nasuhi Bilmenin  yazdıklarına  ihtiyatla bakılmasını belirten İbrahim Hakkı  Konyalı, Abdurrahman gazi hakkında yaptığı araştırama da şunları  anlatmaktadır.                                   

       “Abdurrahman Gazi kimdir? Asırların bu muamması ve kördüğümü hakkındaki kanaatımızı yazmadan evvel ciddi eserlerde yer alan ve dünya ilim alnında yayılma istidadı gösteren pek büyük bazı hataları burada düzeltmeye çalışırız.  

             Erzurum’un Hulafay-ı Raşidinden Hz. Ömer’in zamanında kumandanlarından İyaz İbn-i Ganm tarafından fethedildiğini yazıyorlar. fetih senesi olarak H.17, M. 638 yılını gösterenler bile var. Erzurum ne Hz. Faruk’un zamanında fethedilmiş, ne de bu şehir yeni İslam devletinin üstün hakimiyetini ve bir nev’i metbuiyetini kabul etmiştir.

             İyaz’ (El-Cezire=Mezopotamya) fatihidir, o kadar…

             Belazuri Rakka Kadısı Davut’tan naklen der ki:

             “El-Cezire’nin hepsini Ebu Ubeyde’nin vefatından sonra İyaz İbn-i Ganem fethetmiştir. Kendisini bu işe Ömer İbn-i İl-Hattab tayin ve El-Cezire’nin fethini emretmişti… Ebu Ubeyde 18. hicret yılında Amvas taununda vefat etti. Yerini İyaz aldı.

             HZ. Ömer’(RA)den kendisine gelen mektupta Humus, Kınnassarin ve el-Cezire valiliğine tayin edildiği bildirildi. 18. hicret yılı Şabanın ortasında Perşembe günü beş bin kişilik bir kuvvetle El-Cezire’ye hareket etti.”

             Belazuri sonra şunları ilave eder:

             İyaz İbn-i Ganm Rakka, Harran, Ruha, Sameysat, Sürüç, Raskeyfa, Urfa, Cisr-i Menbici fethetti. Buraların 19. hicret  yılında fetihlerini yaparken kumandanlarından Habib İbn-i Mesleme’yi Kırkısaya gönderdi. O da burasını sulh yoluyla aldı. Sonra İyaz sırasıyla Amidi (Diyar-i Bekir) Meyyafarikini (Silvan) Tur-i Abdin’i, Nusaybin ve Kefir-i Tusa’yı ve Babid’i ve Dara’yı, Mardin’i aldı. Bunların hepsi 19. Hicret yılında ve 20. hicret yılı Muharremin bazı günlerinde fethedildi.”

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide