Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Hayatı ve Yaşadıklarınız
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | AŞIK YAŞAR REYHANİ (ÖZEL) | Hayatı ve Yaşadıklarınız
Mesaj icon Konu: Erzurumlu Aşık Reyhani vefat etti Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: Erzurumlu Aşık Reyhani vefat etti
    Gönderim Zamanı: 11-Aralık-2006 Saat 22:37
Erzurumlu Aşık Reyhani vefat etti
Aşıklık geleneğinin öncülerinden olan ve son yüzyılın büyük ozanları arasında gösterilen Aşık Reyhani, bir Bursa'da hayata veda etti. Reyhani son zamanlarda tedavi görüyordu.
10 Aralık 2006 20:30
Yazı boyutunu büyütmek için            

Erzurumlu ünlü halk ozanı Yaşar Reyhani, akşam saatlerinde vefat etti.
Aşıklık geleneğinin öncülerinden olan ve son yüzyılın büyük ozanları arasında gösterilen Reyhani, bir süredir ikamet ettiği Bursa'da hayata veda etti. Reyhani'nin son zamanlarda hasta olduğu öğrenildi.
1932 yılında Erzurum'un Pasinler İlçesi'ne bağlı Alvar Köyü'nde doğan ve asıl adı Yaşar Yılmaz olan Aşık Reyhani'nin çocukluğu köyünde geçti. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrendi. Sonraki yıllarda ise dışarıdan sınava girerek diploma aldı. Küçük yaşlarda köyüne gelen aşıklardan etkilendi. Hem aşıklardan dinleyerek hem de eline geçen kitapları okuyarak birçok halk hikayesini öğrendi. Kendi aşıklığı ve şiir yazmaya başlaması 18 yaşından sonra oldu. Aşık Reyhani, bir süre Dertli mahlasıyla şiirler yazmaya, türkü söylemeye başladı. Ancak bu mahlası uzun süre kullanmadan, Bayburtlu Aşık Hicrani tarafından kendisine Reyhani mahlası verildi. Konya Aşıklar Bayramı'na aralıksız katılan 7 aşıktan biri olan Reyhani; eski aşıkların dışında, yetiştiği Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari, Murat Çobanoğlu'nun babası Gülistan Çobanoğlu gibi aşıklardan da gelenek ve usul öğrendi.
İran'dan Avrupa'ya birçok ülkede türkü söyleyen Aşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. Reyhani'ye ayrıca, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nce 2003 yılında jüri özel ödülü verildi. 1980'li yılların başında Erzurum'da bulunan Doğu Anadolu Ozanları Derneği'nin başkanlığına getirilen Aşık Reyhani, birçok ülkeye konser ve konferanslara katılmak üzere çağrıldı. Ayrıca ABD'nin Michigan Üniversitesi'nde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi. Şiirleri birçok gazete, dergi ve araştırmada yaralan ve çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılan Aşık Reyhani'nin, şiirlerinin bir bölümünü topladığı "Alvarlı Reyhani" (1962), "Böyle Bağlar" (1966), "Kervan" (1988) ve bazı düşünce ve şiirlerinden oluşan "Şu Tepenin Arkasında" adlı kitapları, Dilaver Düzgün tarafından hazırlanan "Aşık Yaşar Reyhani" (1997) adlı kitapta toplandı.

İHA
IP
dadas 25
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 12-Aralık-2006
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 35

Alıntı dadas 25 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2006 Saat 15:08
ALLAH rahmet etsin
HARIKA PROGRAM YAPTIM BELES


IP
talpsoy
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 14-Aralık-2006
Gönderilenler: 1

Alıntı talpsoy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14-Aralık-2006 Saat 22:04

Bir aşık geçti Erzurum dan yine sahip çıkamadık. Hangi değerlere sahip çıktık ki .....

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide