Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sebahattin DUR
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Sebahattin DUR
Mesaj icon Konu: Müthiş Erzurum "Okuyun" Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: Müthiş Erzurum "Okuyun"
    Gönderim Zamanı: 12-Mart-2007 Saat 17:25

Erzurum hatiralari

12/03/2007 Milliyet gazetesi

Gecen hafta 1973 yılındaki Erzurum'u anlatan ve mufettis iken yaptıgım bir turneden bahseden yazım uzerine, Erzurumlulardan cok sayıda ileti aldım ve Erzurum milletvekillerinden bazıları beni aradı.
İletilerin bazıları o zamanki Erzurum hakkındaki kendi hatıralarını iletirken, buyuk cogunlugu Erzurum'un simdiki halinin cok degisik oldugunu, benim Erzurum'u yanlıs tanıttıgımı soyluyor.
Nene Hatun'un, Kara Fatma'nın Erzurum'dan cıktıgını, Erzurum'a "Dogu'nun Paris"i dendigini, orasının Dadaslar Diyarı oldugunu ben de biliyorum. 2011 yılında Universite Kıs Oyunlarının Erzurum da yapılacak olmasını tabii ki destekliyorum.

34 yıl onceki hatıralar
Bazı iletilerde ilginc saptamalar da var. Deniliyor ki:

·  Erzurum'da hicbir tore cinayeti olmamıstır.

·  Hicbir kız kendi istegi dısında evlendirilmemistir.

·  Tas Magazalar ve oltu tasından bahsetmeden Erzurum anlatılamaz.

·  Ataturk, Erzurum Mumcu Mahallesi kutugune kayıtlıdır.

·  Kâzım Karabekir "Erzurum gibi sehri olanlar hezimete ugramaz" demistir.

·  Halen, Erzurum Havaalanı, ulkemizin 5. buyuk havaalanıdır.

·  Yılın girisimcisi secilecek kisi, muhtemelen organik tarım uzerindeki calısmaları nedeniyle bir Erzurumlu olacaktır.
Benim yazdıklarım sadece 34 yıl onceki hatıralarımdı. Erzurum'dan aldıgım, bakır islemeli tabak hâlâ duvarımı susluyor. Oltu tasından yapılma tespihimi de saklıyorum. Erzurum'la tabii ki bir problemim olamaz. Erzurum'un 89. kurtulus gununu ictenlikle kutluyorum.

Beni heyecanlandıran olay
"Ampul cayı"nın ve "Erzurum sacak peyniri"nin nasıl yapıldıgını bir Erzurumludan ogrendim. 34 yıl once bile dogunun butun yolları Erzurum'dan gecerdi. Bu nedenle, Erzurum otelleriyle meshurdu. Zaten, Erzurum dısında, o bolgede kalınabilecek otel bulmak zordu. Erzurum turnem sırasında, Trabzon'a, Kars'a, Agrı'ya ve Dogubayazıt'a da gittim. Agrı-Dogubayazıt yolu henuz yapım asamasındaydı. O yıllarda, adı gecen bu sehirlerden sadece Erzurum'a ucak seferi vardı.
34 yıl onceki, Erzurum'un Cifte Minare Medresesi'ni, Kars'taki sehir duzenini, Sarıkamıs'taki ormanı, Agrı Dagı'nın muhtesem manzarasını ve İshakpasa Sarayı'nın ihtisamını unutamıyorum. Bir yaz gunu sıcaktan kavrulurken, Agrı Dagı'nın tepesindeki karı gormek beni cok heyecanlandırmıstı.

IP
üniversite2011
Forum Admini
Forum Admini
Simge

Gönderilenler: 4030

Alıntı üniversite2011 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2007 Saat 10:45
abi ele erzurum doğunun  parisi    paylaşım çk güzel abi...

Düzenleyen insurer - 11-Mayıs-2007 Saat 10:47
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2007 Saat 14:31
haklısın valla doğu dedin mi erzurum dadaşlar diyarı  geliyor...... fakat bazı kendini bilmez cahiller doğunun adını çıkarıyorlar.... sonra yok doğu tarafı şöle de böle...yazık ya.....
IP
walcott
Moderatör
Moderatör

Gönderilenler: 3913

Alıntı walcott Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11-Mayıs-2007 Saat 15:32
paylaşım süper abi hele hiç töre cinayetinin olmayışı bnei ayrı bi mutlu etti eline sağlık

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide