Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: NE İSTİYORLAR? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: NE İSTİYORLAR?
    Gönderim Zamanı: 20-Mart-2007 Saat 11:06

NE İSTİYORLAR?

Ankara çok farklı bir şehir. Farklılık gecesi ve gündüzünden kaynaklanmıyor. Farklılığı içinde yaşayan insanlardan kaynaklanıyor. Gündüz her kes işinde gücünde.. Akşam başka alem başka mekan ve başka sohbetlerde. İsteyen kendini bir dost meclisinde bulabilir. İsteyen ehli tarikin zikir meclisinde. Bahse konu meclisler var ama çok azınlıkta. Bir de siyaseti yönlendiren dost meclisleri bulunmaktadır. Buralarda her kes dost mu? O belli değil.

Bu son şıkta işaret ettiğim yerler sadece Anakara'yı değil, Türkiyeyi, Türkiyenin geleceğini konuşuyorlar.

Siyasete yön veriyorlar. Zamanın rengini tayin ediyorlar. Söyledikleri iddialı şeyler. Bunlar bazen tv ekranlarına yansıyor bazen konuşulduğu yerde kalıyor. Son bir emekli generalin söyledikleri. Adamcağızı ilk kez tv ekranında gördüm. ATO nun meşhur mekânında konuşuyordu. Garibanı çok acıdım. Eşi varsa eşi,   oğlu varsa oğlu adamcağızı tez zamanda bir psikologa götürmeliler.

Adam normalin çok dışında. Söyledikleri ipe sapa gelir şeyler değil.  General emeklisini seyrederken aklıma bizzat yaşadığım bir olay geldi.

On yıl önce OECD'nin bir toplantısı için Paris'e gitmiştim. Pazar tatilinden yararlanarak Eiffel kulesi çevresinde biraz dolanayım dedim. Dolaştım, yoruldum. Parkta, elinde bastonu son derece yaşlı bir adamın yanına izin isteyerek oturdum.
"Günaydın!" dedim. Aman Allah'ım adamın bir çenesi açıldı. Bir konuşmaya başladı. İster istemez dinledim. Meğer adam Cezayir savaşında Fransız ordusunda generalmiş. Yaptığı haltları bir bir anlatıyor. Sonra soruyor:"Cezayir'e hiç gittin mi?" Hayır demeden konuşmasını sürdürüyor.

Sonra baktım adamın susacağı yok, izin isteyip kalkmak istedim. Hayır bırakmıyor. Neden mi?

Gariban ne dedi biliyor musunuz? Çocukları var, torunları var, dostları var, ama tam altı aydan beri kendisi ile hiç kimse konuşmamış. Ben kendisini dinlediğim için teşekkür üstüne teşekkür etti.

Bizim emekli generali Sinan Aygün'ün malikanesinde dinlerken işte o general aklıma geldi.

Aslında bu yazıya başlarken amacım bu değildi. Amacım birkaç gün önce birkaç emekli asker dostumun da aramızda  bulunduğu bir sohbetten sizlere bazı anekdotlar aktarmaktı.  Onların sivil hayata ne kadar yabancı olduklarını, tarihimizi hiç okumadıklarını içim burkularak dinledim. Sonra Cmuhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle ilgili düşüncelerini dinledik. Aman yarabbi. Ve en önemlisi irad edilen düşünceler karşısında güneş görmüş eriyen   kar gibi nasıl çırpındıklarını ve ne kadar tahammülsüz oldukları bizzat gördüm.

İşte Ankara farklılıkları . Ne dersiniz bir başka zaman biraz daha ayrıntıya gireyim mi?  

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide