Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Atatürk Evi
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | ERZURUM KÜLTÜRÜ VE ERZURUM'UN TARİHİ | Erzurum'daki Tarihi Mekanlar | Atatürk Evi
Mesaj icon Konu: ataturk evi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
dadas_apo
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 14-Aralık-2006
Konum: Kocaeli
Gönderilenler: 51

Alıntı dadas_apo Cevaplabullet Konu: ataturk evi
    Gönderim Zamanı: 21-Mart-2007 Saat 14:11
Erzurum-Atatürk Evi, Erzurum'un Yukarı Mumcu mahallesinde, eski vali konağında, 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Bina 1890 yılında yaptırılmış , eski Erzurum evleri tipinde bir konaktır. 1915/1916 yıllarında Alman Konsolosluğu olarak kullanılmış, 1918 yılından sonra Vali Konağı yapılmıştır.

19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıkan Atatürk, Amasya Tokat, Sivas, Erzincan yolu ile 3 Temmuz 1919 günü Erzurum'a gelmiş, doğruca Cumhuriyet Caddesinde Cinisli'lere ait bir konak olan Mevki komutanlığına konuk olmuştu. Atatürk 9 Temmuz 1919 gününe yani askerlikten ayrılışına kadar bu binada Erzurum Kongresinin hazırlıkları ile uğraşmış Yanı Başındaki Gözübüyüklerin evinde yatıp kalmıştı. Askerlikten ayrıldıktan sonra, Vali Münir Akkaya'dan boşalan iki katlı Vali konağına, Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile birlikte taşınmış, 29 Ağustos 1919 tarihine yani Sivas'a gidinceye kadar 52 gün bu evde oturmuştur. Atatürk'ün Erzurum'dan ayrılışından sonra ev tekrar Vali Konağı olmuştur.

Cumhuriyetin ilanından sonra 30 Eylül 1924'te Erzurum'a ikinci kez gelen Atatürk'e Erzurumlular bu evi hediye etmişlerdir. Ev, 1930-1934 yılları arasında Kolordu Komutanlığınca da lojman olarak kullanılmıştır. Atatürk'ün ölümünden sonra, Çocuk Esirgeme Kurumuna verilmiştir. 1984 yılında Kültür Bakanlığına devredilerek, Atatürk Evi halinde düzenlenmiştir.

Atatürk Evinin ilk katında, sağda yer alan oda, idare odası olarak kullanılmaktadır. Hemen yanındaki odada ise, Erzurum Eski Milletvekili Hoca Raif (Dinç)'in kullanmış olduğu eşyalar sergilenmektedir. Bu odanın karşısına düşen odada Anadolu'da yayınlanan ilk gazetelerden Envari Şarkiye ile milli Mücadelenin gazetesi Albayrak'ın ayrıca Erzurum Kongresi bildirilerinin basıldığı (Matbaa Makinası) sergilenmiştir.

Üst kat merdiven başı sahanlığından Atatürk'ün Erzurum'a ikinci kez gelişi ile ilgili büyük boy bir fotoğraf ile o yıllara ait iki kanepe ve bir orta sehpa yer almaktadır.

Salon toplantı odası olarak düzenlenmiştir. Salona üç büyük oda açılır. Bu odalar Atatürk'ün çalışma ve yatak odası olarak sergilenmiştir.

Odalardan birinde Erzurum Kongresine katılan delegelerin fotoğrafları ile bir çalışma masası ve bir koltuk yer almıştır.

Çalışma odasında o yılarda yapılmış ceviz oymalı bir vitrin bir orta masa bir çalar saat ile ceviz koltuk ve sandalyeler vardır.

Yatak odası, çalışma odasının karşısına düşen odadır. Bu odada Atatürk'ün yatmış olduğu sedef kakmalı pirinç karyola, aynalı ceviz bir konsol. Ceviz gardırop, bir koltuk, bir sehpa ve bir çalar saat bulunmaktadır.

~~OLURLU_D@D@$~~d@d@$Im DaDa$ m€rTlIk d€nDiMi bEn g€liRim aKlA M€KaNıM €rzuRuM,€rzuRuM YaYlA
IP
judge
Özel Üye
Özel Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 2493

Alıntı judge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21-Mart-2007 Saat 15:11
yine erzurumumuzun nadide eserlerinden biri
IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08-Şubat-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Mart-2007 Saat 20:46
emeğeine sağlık şimdi restoreli daha güzel demii bildiğim kadarı ilee
IP
>>dadaşkızı>>
Moderatör
Moderatör
Simge

Kayıt Tarihi: 17-Aralık-2006
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 933

Alıntı >>dadaşkızı>> Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Nisan-2007 Saat 12:15
ellerine sağlık kardeş şahsen ben hiç erzuruma gitmediğim için bu konularda pek bilgim yoktur aydınlattığın için tekrar tekrar saol...
"eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa ,bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz"

IP
axi dadaş
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 24-Ekim-2010
Konum: Çanakkale
Gönderilenler: 12

Alıntı axi dadaş Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Ekim-2010 Saat 21:02
ellerine sağlık kardeşim,, senin burada böyle tanıtman çok güzel ama erzurumda olupta  bu tarihi yerlerimizi ziyarete gtmeyen ne kadar insan var bu duruma çok üzülüyorum,girişte para alsalar neyse giriş te tamamen ücretsiz ,,
C*_Axİ_DaDaŞş_C*
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide