Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ömer Nasuhi Bilmen
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | MEŞHUR ERZURUM'LULARIMIZ | Ömer Nasuhi Bilmen
Mesaj icon Konu: ÖMER NASUHİ BİLMEN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: ÖMER NASUHİ BİLMEN
    Gönderim Zamanı: 28-Nisan-2006 Saat 22:53

         ÖMER NASUHİ BİLMEN

          İstanbul  Müftüsü merhum Ömer Nasuhi Bilmen bir  makalesinde Abdurrahman Gazi hakkında der ki:

             “Bu zatın eshab-ı Güzin’den olduğuna şüphe yoktur. yalnız nesebi ailesinde ihtilaf vardır. Bazı rivayetlere göre Hz. Ebu Bekir’in, bazı rivayetlere göre de Cenab-ı Rabii’nin mahdumudur.

             Yazma Vakıdı tarihinin 4. cildinden rivayet olunduğuna nazaran Abdurrahman Gazi Hz. Faruk’un hilafeti zamanında Lieci-il Gaza Ahlat tarafına gelmiş olan eshaptandır. Vücuduna bir illet arız olmakta doktorlar soğuk beldelerde bulunmasını tavsiye etmiş , bunun üzerine Erzurum’a azimet ederken yol esnasında vefat edip şimdi bulunduğu Revza-i Mahsusasına defnolunmuştur.”

 

                                                                                          

             Ömer Nasuhi Bilmenin  yazdıklarına  ihtiyatla bakılmasını belirten İbrahim Hakkı  Konyalı, Abdurrahman gazi hakkında yaptığı araştırama da şunları  anlatmaktadır.                                   

       “Abdurrahman Gazi kimdir? Asırların bu muamması ve kördüğümü hakkındaki kanaatımızı yazmadan evvel ciddi eserlerde yer alan ve dünya ilim alnında yayılma istidadı gösteren pek büyük bazı hataları burada düzeltmeye çalışırız.  

             Erzurum’un Hulafay-ı Raşidinden Hz. Ömer’in zamanında kumandanlarından İyaz İbn-i Ganm tarafından fethedildiğini yazıyorlar. fetih senesi olarak H.17, M. 638 yılını gösterenler bile var. Erzurum ne Hz. Faruk’un zamanında fethedilmiş, ne de bu şehir yeni İslam devletinin üstün hakimiyetini ve bir nev’i metbuiyetini kabul etmiştir.

             İyaz’ (El-Cezire=Mezopotamya) fatihidir, o kadar…

             Belazuri Rakka Kadısı Davut’tan naklen der ki:

             “El-Cezire’nin hepsini Ebu Ubeyde’nin vefatından sonra İyaz İbn-i Ganem fethetmiştir. Kendisini bu işe Ömer İbn-i İl-Hattab tayin ve El-Cezire’nin fethini emretmişti… Ebu Ubeyde 18. hicret yılında Amvas taununda vefat etti. Yerini İyaz aldı.

             HZ. Ömer’(RA)den kendisine gelen mektupta Humus, Kınnassarin ve el-Cezire valiliğine tayin edildiği bildirildi. 18. hicret yılı Şabanın ortasında Perşembe günü beş bin kişilik bir kuvvetle El-Cezire’ye hareket etti.”

             Belazuri sonra şunları ilave eder:

             “İyaz İbn-i Ganm Rakka, Harran, Ruha, Sameysat, Sürüç, Raskeyfa, Urfa, Cisr-i Menbici fethetti. Buraların 19. hicret  yılında fetihlerini yaparken kumandanlarından Habib İbn-i Mesleme’yi Kırkısaya gönderdi. O da burasını sulh yoluyla aldı. Sonra İyaz sırasıyla Amidi (Diyar-i Bekir) Meyyafarikini (Silvan) Tur-i Abdin’i, Nusaybin ve Kefir-i Tusa’yı ve Babid’i ve Dara’yı, Mardin’i aldı. Bunların hepsi 19. Hicret yılında ve 20. hicret yılı Muharremin bazı günlerinde fethedildi.”

       

       Konyalı;  “Belazuri’nin  yazdıklarını da şu şekilde nakleder.

 

             “İyaz sonra Erzen’e  yürüdü. Burasını Nusaybin sulhu gibi fethetti. Der bend’e girdi, Bidlis’e vardı. Oradan Hılat’a (Ahlat) geçti. Burasını Erzen gibi sulh yoluyla aldı. Sefer’i Ermeniyye’den Ayn-Ül-Hamıza’da  (Van Gölü) nihayet buldu. Daha ileriye geçmedi.  Sonra döndü Bitlis’e geldi. Buranın beyine Hılat Haracı gibi bir haraç kabul ettirdi.  Sonra Rakka’ya döndü. Humus’a geçti ki Ömer kendisini  buraya tayin etmişti.                              Bunlar  20. Hicret yılında  oldu. “

          Belazüri  daha başka rivayetler de dayanarak EL-CEZAİREYİ Hz. Ömer’in zamanında yalnız  İyaz’ın fethettiğin ve Van gölünden yukarı geçmediğini müteaddit yerlerde belirtmiştir.

IP
erzist
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 27-Temmuz-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1562

Alıntı erzist Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27-Eylül-2007 Saat 10:53
SAĞOLSASIN BENDE KİM KİMDİR E EKLEDİM BURADA GÖRMEMİŞTİM
IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08-Şubat-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2008 Saat 08:16
EMEĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM.

“BU VATAN İÇİN KURŞUN YİYENDE,

            KURŞUN SIKANDA BİZİM İÇİN KUTSALDIR!!!”
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide