Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: ERZURUM ÜNİVERSİTESİ NE KADAR BAŞARILI? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: ERZURUM ÜNİVERSİTESİ NE KADAR BAŞARILI?
    Gönderim Zamanı: 30-Nisan-2006 Saat 20:39

ERZURUM ÜNİVERSİTESİ NE KADAR BAŞARILI?

Türkiye Yazarlar Birliği 2005 Ödül Töreni için hafta sonu İstanbul’a gitmiştim. Fırsattan istifade hemşerilerimizle bir araya gelme imkânı buldum.  Sorduk, soruşturduk. Galiba iki hafta önce Erzurum Üniversitesi Rektörü Sayın Yaşar Sütbeyaz’ı davet etmişler. Sayın Sütbeyaz Erzurum Üniversitesinin başarılarını anlata anlata bitirememiş.

Sayın Sütbeyaz’ın İstanbul’daki Erzurumlulara anlattığı Üniversite ile bizim yakından tanıma imkânı bulduğumuz üniversite hiç birbirine benzemiyor. Ben bana anlatılanların yalancısıyım. Doğru değilse düzeltilmesini beklerim.

Sayın Sütbeyaz’ın İstanbul’da anlattığına bakılırsa yönetimindeki üniversite bilimsel araştırmalarda Türkiye Üniversiteleri arsında beşinci sıradaymış.

Bir kez daha anlatmıştım bu Sütbeyaz’ın tarihe geçmesi ile ilgili. Yaklaşık bir yıl önce bir başörtüsü rezaleti yaşanmıştı. İşte o hadise Erzurum’un içinden olan bir rektöre karşı, Erzurum içinden  olmayanların tezgâhladıkları bir komplo imiş. Çünkü Üniversite tarihinde sadece kendisi Erzurum’un içinden bir rektörmüş. Bazı kesimler bu yüzden Sütbeyaz’ı çekemiyorlarmış.

Erzurum üniversitesi özgürlük bakımından üniversiteler arasında ilk sıralardaymış.

Sohbet ettiğimiz dost ve hemşeri meclisinde bunları dinlerken kendimi tutamadım, kah kaha atarak güldüm. Yani Sütbeyaz beyefendiye çok haksızlık etmişiz. Özellikle, halen son derece ağır seyreden bir hastalıktan muzdarip bulunan ve mahalle arkadaşı Çetin Baydar ve benim gibi düşünenler hata etmişiz. Çelişkiye dikkatinizi çekerim. Sayın Baydar hem Erzurum’un içinden hem de Sütseyaz’ın mahalle arkadaşı. Başarılı olsaydı neden eleştirsin?  

Eleştiriye karşı bu ne tahammülsüzlük, hem tazminat davası açacaksın hem de savcılığa muhbirlik edeceksin. 

Hep düşünmüşümdür, rahmetli Kemal Bıyıkoğlu’ndan sonra üniversitemiz sürekli kan kaybetmiştir. Sayın Sütbeyaz döneminde ise yirmi sekiz şubat karabasanı paralelinde iki kez kan kaybetmiştir.

Sondan başlayarak söylemek gerekirse üniversitemizde özgürlük ve özgür düşünce olmadığını  herkes bilmektedir.  Üniversite yönetime yönelik öğretim üyeleri kendi aralarında bile  tek kelime eleştiri  cesareti gösterememektedirler. Bilimsel ve özgür düşüncenin olmadığı yerde ulusal ve uluslar arası yarışta başarı beklenebilir mi?

Sağlık Bakanı Sayın R. Akdağ’dan dinlemiştim, eşinin başörtüsü nedeniyle lojmandan çıkarılmak istenmiş sayın Sütbeyaz tarafından.

Sözü uzatmaya gerek yok. Sayın Sütbeyaz’ın İstanbul’da anlattıklarına çoğunluk inanmamış ama inanmış gibi görünmüşler. Ne de olmasa hem bir misafir hem de bir hemşerimiz. Ben sadece duyduklarımı çok değerli grup üyeleri ile paylaşmak istedim.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide