Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sebahattin DUR
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Sebahattin DUR
Mesaj icon Konu: Erzurum' da Biyogaz Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Konu: Erzurum' da Biyogaz
    Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:30

D.     BİOGAZ PROJESİNDE KARŞILAŞTIĞIMIZ    SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

1)    Biyogaz Üreteçinin Isı Sorunu ve Çözüm Önerileri :

Erzurum’ da  daha önce yapılmış olan biyogaz çalışmalarını incelediğimizde, en önemli sorun olan etkenin, üreteç içi ısı sorunu olduğunu görmekteyiz. Üreteç içine ek bir ısıtıcı tertibatı  yapılmadığından maksimum ısı 15 C  civarlarında kalmış ve bu nedenle istenilen verim alınamamıştır.  Üreteç içi ısının minumum  25 C olması gerektiğinden, yeni yapacak olduğumuz biyogaz  projesinde  ilk çözmemiz gereken sorunun üreteç içi ısı olduğu görülmektedir.

 

Üreteç içi ısının attırılması ve o değerde sabit tutulabilmesi için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Örneğin üreteç içine sıcak su boruları döşenebilir ve ısı kaynağı olarak, gündüz güneş kollektörleri, gece ise kalorifer kazanı  kullanabiliriz. Ancak,  bu ısıtıcı sistemlerinin, büyük tipteki biyogaz tesislerinde ekonomik olduğu, tek ailelik küçük üreteçlerde ise aşırı maliyetli olacağı göz önüne alınmalıdır. Kırsal kesimdeki köylülerimizin maddi durumları göz önünde bulundurulduğunda,  daha farklı bir ekonomik ısıtma sisteminin düşünülmesi gerektiği aşikardır.

 

Çözüm Önerisi : Hayvan ahırlarımızın içerisindeki ısının 25-35 C arasında olduğu bilinmektedir. Bu ısı değeri ise, bizim biyogaz  üretecimizin, orta seviyelerde çalışması için yeterli olan miktardır. Bizim burada ki fikrimiz,  zaten mevcut olan bu doğal ısıdan,  faydalanma yönünde olan bir proje geliştirmektir.

 

Biyogaz  üretecimizi, ahır içinde,  zemin altında değilde  zemin üzerinde olacak şekilde bir sistemle kurabilirsek, ahır içi ortamda mevcut olan ısı,  üretecimiz tarafından emilecek ve böylece gerekli iç ısı sağlanmış olacaktır.

 

Örneğin kaloriferli bir evde, içi buz dolu bir bardağın zamanla ortam ısısını alarak erimesi, ılıması ve sonuçta ev içi ısı değerlerine ulaşması.

                                                       

Ahır içindeki doğal ısıyı kullanarak,  biyogaz üretecimiz için gerekli olan ısı, maliyetsiz olarak sağlanmış olacaktır.

 

*** Biyogaz üretecini ahırına yerleştireceğimiz çiftçi, sayın Hüseyin HACIOĞULLARI  ısı temini konusunda oldukça etkili ve kullanışlı bir yöntem önermiştir. Hüseyin bey, biyogaz üreteç sandığı altına yerleştirilecek uygun boyutlu bir kalorifer peteğinin, üreteç içi ısıyı arttırabileceğini belirtmiştir. Çözüm önerisi tarafımızca da kabul görmüş olup ileriki günlerde kalorifer peteğinin, ahşap biyogaz üreteç sandığımın alt kısmına yerleştirilmesine karar verilmiştir. Hayvan ahırı üzerindeki ev kaloriferli olduğundan ve elde edilecek biyogaz bu sistemde kullanılacağı için ek bir maliyet söz konusu değildir.  ***

 

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:32

1)       Tesisin Tipi,  Maliyeti,  Kullanılacak Malzeme ve Çözüm Önerileri :

                     Günümüzde mevcut olan sistemlere baktığımızda  iki tip model görmekteyiz. Bunlar,  Avrupa ülkelerinde olan büyük, modern, fabrikasyon tipli biyogaz üreteçleri ile Asya ülkelerin de olan küçük, tropikal iklime uygun olan kuyu tipi sistemlerdir.

 

                     Avrupa tipi sistemlerin kuruluş maliyeti yüksek olmakla birlikte, ülkemizde kurulmuş bir örneği henüz yoktur.  Asya türü biyogaz üreteçleri  ülkemizin değişik yerlerinde, özellikle 1983-1985 yıllarında deneme amaçlı kurulmuş ancak, iç ısı sorunu çözülemediğinden başarı sağlanamamıştır.

 

                    Biyogaz üretecimizi kullanacak olan kırsal kesimdeki insanlarımızın maddi durumlarını da göz önüne aldığımızda, yapacak olduğumuz biyogaz üreteç sisteminin maliyetinin, oldukça uygun olması gerekmektedir.

 

                    Çözüm Önerisi : Bu sistemler incelendiğinde, bizim Erzurum Bölgesinde ihtiyaç duyduğumuz  biyogaz üreteç tipinin biraz daha farklı olması gerektiği görülmektedir.   Biyogaz üretecimizin aşağıdaki nitelikleri sağlamalıdır.

a-      İnşa malzemesinin,  ahır içi ısıyı emmeye engel olmaması

b-      Hemen herkesin kolayca çevresinde bulabileceği tipte malzeme olması

c-      Malzeme maliyetinin uygun olması

d-      Sağlam olması

e-      İmalatının kolay olması

f-       Gerektiğinde taşınabilir, modüler olmalı  vb...

 

                    Bu unsurlar dikkate alındığında, Taivan Poşet türü biyogaz  üretecinin, biraz değiştirilerek,  bizim kullanışımıza uygun bir şekle getirilmesine karar verilmiştir. İmalat safhasında :

                                                                                           

a-      Isıyı kolay emebilmesi ve fiyatlarının uygun olması nedeniyle,  uygun ölçülerde ahşap bir kasa yapılmıştır.

b-      Sulandırılmış hayvansal gübrenin giriş ve çıkış boruları , dengeyi koruyacak şekilde , ahşap kasaya monte edilmiştir.

c-       Kasa iç yüzeyi, ısı muhafazası ve poşet yırtılmalarını önlemek için 10 mm lik sünger ile kaplanmıştır.

d-      Kasa içine, giriş ve çıkış borularına bağlı olan dört katlı plastik poşet yerleştirilmiştir.

e-       Plastik poşet içerisine, metalden özel bir karıştırıcı sistem takılmıştır..

f-        Ahşap kasa üzerine yine plastikten, iki katlı gaz depolama poşeti konmuştur.

g-      Elde edilen gazın iletilmesi için gerekli basınç oluşturulmuş ve PVC borularla kullanım yerine iletilmiştir.

 

                   Kurduğumuz bu sistemle ahır yüzeyinde  kurulumu kolay, iç ısı sorunu olmayan, maliyeti düşük ve en önemlisi isteyen herkesin kolayca yapabileceği bir biyogaz üreteci elde edilebilir.    

 

 

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:34

1)    Elde Edilen Biyogazın Depolanması ve Yakma Basıcının Oluşturulması İçin Çözümler :

 

                      

                    Biyogaz üretimindeki en büyük sorunlardan biride elde edilen gazın depolanmasıdır. Sıvılaştırılarak  depolanması ise oldukça pahalı bir yöntem olduğundan pek tercih edilmemektedir. Biyogazın depolanabilmesi için büyük hacimli depolara ihtiyaç olduğundan, gelişmiş ülkelerde, ihtiyaç duyulan enerji ilk etapta biyogazdan temin edilmekte ondan sonra diğer enerji kaynaklarına başvurulmaktadır.

 

                    Biyogaz depo tiplerini incelediğimizde, kullanılan malzeme itibari ile maliyetin artığı görülmüştür. Bu durum, bizim tasarladığımız minumum maliyetli, herkesin kolayca ulaşabileceği proje anlayışı ile çelişmiştir. Diğer gaz depolama tipleri ve basınçlandırma sistemleri incelendiğinde, aşağıda özellikleri belirtilen sistemin kurulmasına karar verilmiştir.

 

 

 

a-      Ahşap Kasa içerisinde bulunan plastik poşetin  1/5  lik bir hacmi, üreteç içi gaz depolama olarak ayrılmıştır.

b-      Ahşap kasanın üzerinde, kasa içindeki gaz deposu ile bağlantılı ikinci bir plastik gaz poşeti yerleştirilmiştir.

c-      Ahşap kasanın üstündeki plastik poşet, üzerinden geçirilen bez örtünün bir ucuna asılan ağırlıklar vasıtası ile basınçlandırılmıştır. ( 21 mili barın üstüne çıkılmıştır )

d-      Elde edilen gaz PVC borular ile kullanım yerine getirilmiştir.

e-      Burada gazın yanabilmesi için gerekli olan,  21 mili barlık basınç değerini elde etmek için, normal ocaklarda kullanılan gaz detantörü kullanılmıştır.

 

                     

2)    Organik Gübrenin Depolanması ve Kullanım Şekli  :

              Günümüzde tüketici sektörü organik tarım ürünleri ile yakından ilgilenmekte ve bu ürünleri talep etmektedir. Tarım sektörüde bu ilgiye yabancı kalmayarak organik tarım ürünlerinin üretimine yönelik çalışmalar başlatmıştır. Organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biride organik gübre olmuştur. Projemiz kapsamında biyogaz üreteçimizin diğer bir ürünü olan organik gübre bizim için önemli bir kazançtır.

 

                      Gelişmiş ülkelerin yapmış oldukları uygulamalara baktığımızda,  organik gübrenin kullanımının sıvı olarak yapıldığını görmekteyiz.  Bunun için özel yapılmış enjeksiyonlu araçlarla toprağın  15-20  cm  altına bu gübre şırınga edilmektedir.

 

                     Çözüm Önerisi : Türkiye şartlarını incelediğimizde, özellikle kırsal köylerimizin arazi yapısının,  enjeksiyonla sıvı gübre dağıtımına hazır olmadığını görmekteyiz. Bunun için toprak yapısında özel hazırlık çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Ayrıca sıvı gübre dağıtımını yapacak olan makine sistemlerinin oldukça maliyetli olması çiftçimizi kısıtlayıcı bir unsur olacaktır.

 

                      Alternatif çözüm olarak organik gübrenin özel hazırlanmış düzgün yüzeyli alanlarda kurutulup, granül tanecikler halinde kullanılmasını tavsiye edebiliriz.  Böylece kurutulmuş organik gübremizi, tarım arazimize,traktör kasasında bile nakliyesini yapıp kolayca tarla yüzeyine serebiliriz.

                   

 

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:35

1)    Üreteç İçi Karıştırıcının Yerleştirilmesi  :

 

                     Yapılan araştırmalara göre,  bir süre sonra biyogaz üretecimizin tabanında çökelme,  üst kısmında ise sert tabakalaşma olmaktadır. Bu durum, üreteç içindeki mikroorganizma faaliyetini yavaşlatmakta ve dolayısı ile gaz üretimini azaltmaktadır. Üreteç içindeki gübrenin karıştırılıp harmanlanması ve böylece organik çalışmanın arttırılarak gaz üretiminin maksimum düzeye çıkarılması gerekmektedir.

 

                    Biyogaz üreteçlerinin tiplerine göre değişik karıştırıcı sistemler bulunmaktadır.   Ancak bizim kurduğumuz üreteç tipinin poşetli sistem olması, karıştırıcı projelendirilmesinde zorluk çıkarmıştır.

 

                     Çözüm Önerisi  : Biyogaz üreteç sistemimizi incelediğimizde, en büyük sorunun, kullanmış olduğumuz poşet olduğunu gördük. Poşet malzemesinin  sağlam olmaması nedeniyle, monte edeceğimiz metal karıştırıcının yırtılmalara sebep olacağı ve böylece sızdırma, hava alma gibi sorunlar çıkaracağı görülmüştür.

 

                     Bunun üzerine, başlangıçta plastikten olan besleme ve çıkış borularını metalden yapmaya karar verdik. Metal boruların iç kısmına,  yataklama  yöntemi ile metal bir mil yerleştirip çevrilebilmesi için besleme borusunun alt kısmından dışarı çıkmasını sağladık. Ayrıca metal mil üzerine karıştırıcı düzenekler ilave edilmiştir. 

 

                     Karıştırıcı metal mil’in çıkış yaptığı kısma,sızdırma  yapmaması amacı ile iki adet basit simit conta yerleştirilmiştir.

 

                     Karıştırıcı milin çevrilmesi el kuvveti ile olup çevirici kol, sökülüp-takılır tiptedir.

 

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:35

E.    BİYOGAZ  ÜRETEÇ  SİSTEMİMİZİN  ÖLÇÜLENDİRİLMESİ

 

 

                                  Yaptığımız incelemelerde, bir ailenin günlük enerji ihtiyacını karşılayabilecek biyogaz üretecinin minumum  4-5  metreküplük, iç hacme sahip bir sistem olması gerektiği görülmektedir.

 

                                  Proje tipimizin Türkiye şartlarında ilk defa denenmesi ve alınacak sonuçlara göre hareket edileceğinden, deneme üretecimizin kapasitesi, olması gerekenin yarısı olarak alınmıştır .

                        

 

                            Günlük Yükleme Miktarı :    Biyogaz üretecine yüklenecek gübrenin içindeki katı madde miktarı  % 10 civarlarında olmalıdır.  Bu karışımın sağlanabilmesi için, gübremizin  1/1 oranında su ile karıştırılması gerekmektedir.

 

                             Gübre miktarı = 45  kg

                             Su                    = 45 kg 

                             TOPLAM  KARIŞIM = 90  kg

 

 

                         Biyogaz Üretecinin Kapasite Tayini  :  Günlük yükleme yapılacak olup, üreteç içindeki karışımın yirmi günde sistemi terk edeceği planlanmıştır.

                        

850    kg  gübre+ su  karışımı  1  metre küptür.

                                                

                                                90  kg gübre+su  karışımı   106  lt=0,106  metre küptür.

 

                                               0,106 metre küp * 20  gün = 2,12  metre küp üreteç içi hacim gereklidir.

 

                                               2,12 : 5 = 0,4 metre küp  üreteç içi gaz boşluk hacmi miktarı

 

                                              2,12 + 0,4 = 2,42 metre küp TOPLAM ÜRETEÇ İÇİ HACİM MİKTARI

 

                      

                              Sandık  Hacminin Tayini  Ahşap  :

 

                              

                                En             :  1,00  m

                                Uzunluk    :  2,00  m  

                                Yükseklik  : 1,40  m      

 

                                SANDIK HACMİ  : 1,00 * 2,00 * 1,40  = 2,80  Metre küp   

 

 

                                Gübre Karışım Hacmi  :

 

                                En              :  1,00  m

                                Uzunluk     :  2,00  m

                                Yükseklik   :  ?

 

                                1,00 * 2,00 *  ?  = 2,12             ? = h = 1,06  m  olur.     

 

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:36

G.   MİNİ ENERJİ ve ORGANİK GÜBRE ÜRETEÇİ PROJEMİZİN SONUÇ BİLDİRGESİ

 

PROJENİN SONUÇLARI   :

 

1-  İstenilen biyogaz ve organik gübre elde edilmiştir. ( 1 m/gün )

2-  Organik gübrenin depolanması ile çevre temizliği sağlanmıştır.

3-  Elde edilen biyogaz ilk etapta mutfakta kullanılmaya başlanmıştır.

4-  Üreteçte kullanılan imalat malzemesinde istenilen ekonomiklik sağlanmıştır. ( 1000 YTL )

5-  Çevre insanlarının biyogaza olan ilgileri artmış, konu ile yakından ilgilenmelerine neden olmuştur.

6-  Biyogaz üreteçinin çalışması için, en büyük sorun olan ısı temini, ahır içi sıcaklıkla masrafsız olarak çözümlenmiştir.

7-  Biyogaz üreteçinin kurulduğu hanede, tezek yakımı ile olan gübre kaybı sona ermiştir.

8-  Köy tipi biyogaz çalışmalarına yönelik ilk adım başarı ile atılmıştır.Sonraki adımlarla proje daha da geliştirilecektir

   

 

PROJENİN İKİNCİ ADIMINDA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKEN UNSURLAR

 

1.  Gübre depolamakta kullandığımız dört katlı plastik poşetin montaj işçiliği oldukça zordur. Ahşap sandık içerisinde istenilen şekilde yerleşmemektedir. Büzülme ve yığılmalar oluşmakta, bu durumda gübre yüklendiğinde gerginlik ve sonrasında yırtılmalar olmaktadır. Plastik poşet yerine sertleştirilmiş, büyük plastik tanklar tercih edilebilir.

2.  Gaz depolama ünitesi olarak iki katlı plastik poşet oldukça olumlu sonuçlar vermiştir. Ancak ahır içindeki fare türü kemiricilerin ilgisinden uzak tutulması için iplerle tavana asılmalıdır.

3.  Ahır içi sıcaklığın yardımı ile, üreteç içi ısı 25 C ye çıkmaktadır ancak  üreteç altına kalorifer peteği vb gibi ek ısıtıcılar yerleştirilebilirse üreteç ısısı 10-15  C artacaktır, dolayısı ile verim artışı gerçekleşecektir. . 

4.  Gaz tesisatının sızdırmazlık kontrolü muhakkak yapılmalıdır.

5.  Elde edilen biyogazın yanabilmesi için özel bir basınçlandırma ihtiyacı olmamıştır. Biyogazın kendi basıncı yeterli görülmüştür.

 

SONUÇ  :

 

       Erzurum şartlarında, herhangi bir ek ısıtıcı olmadan düşük maliyetli biyogaz ve organik gübre üretme projemizin ilk aşaması başarı ile tamamlanmıştır. Projemiz elde ettiği verilerle, bu projenin bundan sonraki aşamalarında ve diğer başka biyogaz araştırmaları için kaynak niteliği oluşturmaktadır. Elde edilen veriler ışığında, görülen eksiklikler tamamlanarak projemizin gelişimi sürdürülecektir.

       Saygılarımızla…….

        

Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08-Şubat-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:47

emeğine sağlık kardeşim hoş geldin bu arada güzel paylaşımlarınızı bekliyoruz canı gönülden gerçekten muhteşem bir kaynak temiz ve ucuz malıyetli. projenizdede başarılarınızın devamını dilerim.

“BU VATAN İÇİN KURŞUN YİYENDE,

            KURŞUN SIKANDA BİZİM İÇİN KUTSALDIR!!!”
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 19:48
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 20:10
Uygulama resimleri, link müsait oldukça yayınlanacaktır. Şimdilik bu kadar, sağlıcakla kalın.. 
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 21:31

ELLERİNE SAĞLIK CEMİL KARDEŞ BENDE KAÇ GUNDUR SIZIN OKULDAKI BU PROJEYİ ARAŞTIRIYORDUMM...

YARIN BU KONUNUN ÇIKTISINI ALACAM DAHA FAZLA KOYULERI BIGILENDIRMEK ICIN OKUYACAMMM
 
TEKRAR TEŞEKKURLER...
ELLERINE SAĞLIKKK
 
IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08-Şubat-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 21:38
allah razı olsun gardaşımm memeleket için ne yapsak azz o topraklara çok borcumuz var çokkk
“BU VATAN İÇİN KURŞUN YİYENDE,

            KURŞUN SIKANDA BİZİM İÇİN KUTSALDIR!!!”
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 10:30
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 10:36
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 10:43
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 10:49
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 11:03
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
üniversite2011
Forum Admini
Forum Admini
Simge

Kayıt Tarihi: 15-Şubat-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 4030

Alıntı üniversite2011 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 11:04
ellerine sağlık  resimler  güzel  gelişme var ......
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 11:11
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 11:26
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
K.K.E.M.LİSESİ
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 03-Nisan-2007
Konum: Erzurum
Gönderilenler: 41

Alıntı K.K.E.M.LİSESİ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04-Nisan-2007 Saat 11:34
Bilgi paylaşıldıkça değerlidir.
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide