Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: Neden Suriye? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: Neden Suriye?
    Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 20:22

"SURİYEDEN GELİRİM

YÜKÜM MUHABBET"

 

Neden Suriye?

 

Birleşmiş Milletler Bilim Kültür ve Sanat Kuruluşu UESCO tarafından 2007 yi dünyada "Mevlâna Yılı" olarak ilân etmişti. 2007 Mevlâna'nın 800. doğum yıldönümü. Kısaca Mevlana yaşasaydı bu yıl sekiz yüz yaşında olacaktı. Ama ne gam o fiziken aramızda olmasa da eseriyle aramızda yaşamaktadır. Hatta Mevlâna'yı sekiz yüz yaşında aramızda kabul edebiliriz.

Bilindiği gibi bazı peygamberlerin için altı yüz, yedi yüz yıl, dokuz yüz yıl yaşadı denir. Aslında O peygamberin o kadar yıl yaşadığı için değil getirdiği ve tebliğ ettiği şeriatın hüküm sürdüğü yıl kast edilmektedir bununla.

Bu açıdan bakınca Mevlâna için sekiz yüz yıl yaşadı demenin hiçbir mahzuru bulunmamaktadır.

Hatta Suriye seyahatinden dönerken otobüste dostlarla aramızda  bu seyahatin Mevlâna'nın bir kerameti olarak yorumlandı.

Amacım Suriye Seyahati intibalarımı sizlerle paylaşmak. Mevlâna Celâleddin Rumî'yi anlatmaya kalkarsak bir kitap olur. En iyisi bu yazıyı okumadan önce siz Mevlâna'nın hayatını bir güzel okuyun. Gerçi Mesnevî'-i Şerifi okumak bir bakıma Mevlâna'yı tanımak veya Mevlâna ile tanışmak sayılabilir.

Bilindiği üzere Türkiye yazarlar Birliği  (TYB) yaklaşık sekiz yıl önce "kitap Okuma" adı ile bir faaliyet başlatmıştı.

Önce Mehmed Akif Ersoy'un "Safahat"ı, sonra Necip Fazıl Kısakürek'in "Çile" adlı eseri. Sonra A. Hamdi Tanpınar'ın "Beşşehir"adlı    kitapları  okundu. Çok ilgi gördü.

Yaklaşık altı yıl önce Mevlâna'nın Mesnevî'si okunmaya başlandı.

Altıncı yıl bitmek üzere.. Mesnevi önce Farsça aslından okunmakta sonra tercüme edilmekte sonra izaha geçilmektedir. Mesnevi'nin özel bir dinleyici grubu bulunmaktadır.  Mesnevi henüz ortalarda. Tahminen bir altı yıl daha sürer

TYB, Mevlâna ve Mesnevî'den yola çıkarak, Mevlâna'nın hayatında önemli bir yeri olan Şam ve  Halep'te bir toplantı ile anmayı kararlaştırdı.

Kısa süre önce karar alınmasına rağmen organizasyon çok mükemmel olarak gerçekleşti.

 

Toplantı Hazırlıkları

 

Milletlerarası faaliyetler zorluklarla gerçekleştirilir. İki farklı ülke iki ayrı kural. Yurt içinde yapılan bir faaliyet ile yurtdışında yapılması düşünülen faaliyet arasında büyük farklar ve büyük çileler bulunmakta.

"Uluslar arası Halep'te Mevlâna Günleri" başlığı ile yapılan toplantıda umulandan daha çok destek görüldü. Halep Başkonsolosluğumuz büyük gayret gösterdi, destek verdi. Değerli Halep Başkonsolosu A.Kemal Aydın, candan ve ilkeli davranışları ile mükemmel bir diplomat örneği verdi.

O'nun gayretleri ile Halep Üniversitesi ile işbirliği yapıldı. Daha Halep'e gitmeden davetiyeler basıldı, dağıtıldı, afişler asıldı.

Seyahatin otobüsle gerçekleştirilmesi düşüncesinde öncelik daha çok yer görmek ve daha çok mekânları ziyaret etmekti.

O sebeple otobüs tercih edildi.

Konuşmacı, yönetici görevlilerin yanında Türk Tasavvuf Musikisi Korosu toplam 40 kişiyi buldu.

Uzun seyahatlerin sıkıntılarındandır. En samimi dostlar bile yolculuk stresi ile birbirleri ile çekişir ve hatta birbirlerini kırarlar. Bu seyahatte dostluk hakimdi. Henüz otobüse binerken birbirini tanımayan insanlar beş gün sonra otobüsten inip evlerine dönerken derin bir muhabbet ile ayrılıyorlardı.

 

Halep toplantısı için, yoğun bir çalışma yapıldı. Organizasyon için seçilen firma çok isabetliydi. İki genç delikanlı. Çok güzel bir hizmet sundular. Heyet üyeleri seçilirken özel bir itina gösterildi. Matbaa ve baskı işleri titizlikle yürütüldü.

Götürülecek malzemeler paket yapıldı.

 

23 Mart Cuma günü akşam TYB'nin Ankara Kızılay'da bulunan Genel merkez Önünde,  uzun zamandan beri özlenen ve beklenen yağmurlu bir akşamında yola çıkıldı.

Her şey tamam yola çıktık derken, cep telefonumu açık unutmuşum. Çalıyor. Çetin Baydar. "Alo! Ben Yazarlar Birliği'nin önündeyim. Nerdesiniz?" buna ne denir?

Arabayı beklettik. Baydar yetişti.

 

Ankara'yı çıkarken, TYB yolculuklarının müdavimleri bilirler. Önce bir Kur'an-ı Kerim okunur, sonra dua edilir ve yola başlanır. Konuyla ilgili küçük bir hatıram var. O'nu burada anlatma istemiyorum. Çünkü olayda ismi geçen Sayın Doğan'dan henüz izin alamadım.

 

 

Sınırdan Geçiyoruz

 

Ankara'dan ayrıldıktan on saat sonra Hatay'ın Cilvegözü sınır kapısına vardık. Tabi buarada Hatay'dan geçerken Grubun en neşeli ve en tatlı insanı eski Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Sılay geçtiğimiz yerleri eliyle işaret ederek bilgilendirdi. Tabi arada fıkralarıyla neşe katarak.

 

Gerek Hava ve gerekse kara sınır kapılarından çok defa geçmişimdir. Cilvegözü sınır kapımızdan ilk kez geçiyordum. Sınır kapısında ilk dikkati çeken çif sıralı TIR kamyonları.

Türk tarafında uzun bir bekleyişten sonra Suriye Gümrüğüne dahil oluyoruz.

Bir okadar bekletiliyoruz. Sebebini sonradan öğrendik. Suriye ile Türk yazı karakterinin farklı olması işlemleri geciktiriyor.

Suriye tarafı işlemleri elle yapıyor.

Ayrı bir not Cilvegözü  sınır  kapısında büyük bir inşaat sürmektedir. Haziran ayı itibariyle yeni şekliyle işletmeye açılacak bilgisini alıyoruz.

 

Dönüşte konuştuğumuz görevliler TIR kuyruklarının uzamasının sebebini inşaat işlerinden değil gümrük görevlilerinin sayısının azlığı ve hala rüşvet çarkının varlığına bağladılar.

 

Çok fazla değil daha doksan sene önce bize ait bu topraklara, yani Suriye topraklarına giriyoruz.

 

Hatıra ve özellikle tarih kitaplarından okuduğum sahneler gözümde canlanıyor. Özellikle İttihat ve Terakki Partisinin güçlü ismi Yahudi Dönmesi olduğu söylenen Cemal Paşa'nın Ortadoğu'da Müslüman arap ve Müslüman Türkleri birbirine düşüren ilk fitne tohumlarını atışı, Mithat Paşa'nın  Şam Valiliği ve Oslmanlı Ordusunda yüzbaşılığa kadar yükselip sonra ihanet ederek firar eden Ermeni Torosea'ın katliamları gözümde canlnıyor.

En önemlisi sınırda otobüsümüze binen rehberimiz  Şahin Cano.

Şahin Cano'yu sizlere anlatmam gerekiyor. Çünkü bu seyahatin en ilgi çeken simsı.
Devam edecek
IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 08-Şubat-2007
Konum: İstanbul
Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2007 Saat 20:27
emeğine sağlık güzel paylaşım kardeşim bu millette bu şuur olduktan sonra daha 800 yıl daha aramızda yaşar ve yaşamayada devam eder insallah
“BU VATAN İÇİN KURŞUN YİYENDE,

            KURŞUN SIKANDA BİZİM İÇİN KUTSALDIR!!!”
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide