Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: Vergi Fermanın içeriğini kaynaklra dayalı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: Vergi Fermanın içeriğini kaynaklra dayalı
    Gönderim Zamanı: 07-Mayıs-2006 Saat 21:36

Lalapaşa Camiinin son cemaat mahallinde bulunan fermanla ilgili yazdığınız yazı son derece maddi hatalar içermektedir. Birisinin bu hataları düzeltmesi gerekmektedir. Erzurum'dan sir ses çıkmayınca düzeltmeyi bir görev saydım. Umarım kırılmazsınız.

Önce Fermanın içeriğini kaynaklara dayalı olarak bilmekte yarar var. Bu firmanı ilk kez kamuoyu ile tanıştıran bir kişiyim. 1980 yılında hem mahalli basında hem de Erzurum radyosu  aracılığı ile anlatmıştım. (Şahit halen TRT Bölge Müdürü S. Lütfi Bey)

IV. Mehmet,1648 yılında doğmuş, 1687 yılında vefat etmiştir. Osmanlı padişahları içinde büluğ çağına gelmeden Tahta çıkan ilk ve tek padişahtır. Dolayısı ile bir medrese tahsili olmadığı için devleti yönetmekte  vasilere kalmıştır. Yaşı kemale erince de avcılığı devlet işlerine tercih ettiği için tarihçiler kendisini Avcı diye anmışlardır. Avcı Mehmet Erzurum'a hiç gelmemiştir.

Peki bu ferman nasıl ısdar olmuştur? Yeniçeriler Erzurum ahalisine zarar vermekte aşırıya gidince, halk, yeniçerilerin zulmünü kaldırmak için Padişah'a müracaat etmişlerdir. Ozamanın vezir-i azamı bulunan Ferhat Paşa söz konsu fermanı istihsal ederek Erzurum'a göndermiştir. Yeniçeri belası giderilmiştir. Bilahere fermanın kaybolmaması için Lalapaşa Camiinin son cemaat mahalline kazınmıştır. Kazınma tarihi hicri 1081 miladi 1670 e tekabül etmektedir. İn iyisi bu konuyu tarih kitaplarından okumaktır. Konu 1. Mecliste Erzurum Mebusu M Nusret Bey'in Tarihçe-i Erzurum kitabında ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Sözünü ettiğim kitab tarafımdan bugünkü yazıya aktarılmış ve Dergah Yayınları arasında çıkmıştır.

İzin verirseniz bir hatırlatmada bulunayım, tarih konularında yazmadan önce kulaktan dolma bilgiler yerine kitaplara müracaat edelim. bu bilgiler doğrultusunda düzeltme yaprsanız iyi olur kanaatindeyim.Belki bu satırları yazarken dikkatimden kaçan bir hata da ben yapmış olabilirim.Doğruyla hareket edersek bundan herkes yararlanmış olur. <>

Saygılarımla.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06