Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: AVRUPANIN ÜZRİNE DOĞAN İSLAM GÜNEŞİ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Kayıt Tarihi: 01-Ekim-2003
Konum: Turkiye
Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: AVRUPANIN ÜZRİNE DOĞAN İSLAM GÜNEŞİ
    Gönderim Zamanı: 07-Mayıs-2006 Saat 21:37

BİR KİTAP

AVRUPANIN ÜZRİNE DOĞAN İSLAM GÜNEŞİ

Dr. Sigrid Hunke

Bedir Yayınevi ,380 Sh.

 

Avrupa İslâm ilişkileri üzerine gerek Avrupa menşeli ve gerekse yerli çok sayıda kitap bulunmaktadır. Avrupalı araştırmacılara genellikle şarkiyatçı/oryantalist denmektedir. Oryantalistlerin İslâm üzerine yazdıkları sürekli kuşkuyla okunmuş ve değerlendirilmiştir. Müslümanların bu kuşkuyu duymalarında haklıdırlar. Gerçek anlamda İslâm’ı anlatmak yerine zihinlerde soru işaretleri k****k için yapıyorlardı.  Çünkü oryantalistler, genellikle İslâm’ı İslâm’ın değer ölçüleri yerine, batı normlarına, daha doğrusu kilise doğmalarına  göre algılamış ve öyle sunmağa çalışmışlardır.

Hiç şüphesiz batılı bilim adamları içinde vicdani kanaate sahip düşünce ve ilim adamları da çıkmıştır. İslâm dünyası bu yayınlardan ve insanlardan yararlanmıştır.

Şarkiyatçı olmamakla beraber yazdığı eserle kendisinden faydalandığımız bilginlerden birisi de Alman Dr. Sigrid Hunke’dir.

 

Sigrid Hunke, geçen yüzyılın son yarısında yazdığı Avrupa’nın Üzerine Doğan İslam Güneşi adlı kitabı ile tanınmaktadır.

Kitabı size tanıştırmadan önce kısaca Dr. Sigrid Hunke’yi, tanımakta yarar var.

Dr. Sigrid Hunke  kimdir?

Sigrid Hunke, 26 nisan 1913 te Almanya’nın Kiel kentinde doğmuştur.15 Temmuz 1999 ölmüştür Kitapçı bir babanın çocuğudur. Arap dili ve edebiyatı öğrenimini Almanya’da tamamladıktan sonra Arap ülkelerine incelemelerde bulunmak üzere çok seyahatlerde bulunmuştur. Özellikle Fas’ta iki yıl süre ile ikamet etmiştir.

Değişik konularda çok sayıda eseri bulunan Hunke’nin bu eseri pek çok dile çevrilmiştir.

Kitap ilk kez 1960 yılında yayınlanmıştır.

 

AVRUPANIN ÜZERİNE DOĞAN İSLAM GÜNEŞİ

 

Hunke’nin sizlere tanıştırmak istediğim Avrupa’nın Üzerine Doğan İslam Güneşi adlı kitabı 1967 yılında ilk kez Türkçeye tercüme edilmiştir. Altın Kitaplar tarafından Allah’ın Güneşi Avrupa’nın Üzerinde adıyla Hayrullah Örs tarafından çevirisi yayınlanmıştır.

Kitap daha sonra Bedir Yayınevi tarafından Avrupa’nın Üzerine Doğan İslam Güneşi adı ile birkaç kez baskı yapmıştır.

Ayrıca kitap Milli Gazete tarafından okuyucularına hediye olarak verilmiştir(1999).

Kitabı sizlere tanıştırmadan önce iki tercüme arasındaki farklılığa dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Altın kitaplardan çıkan kitap, kitabın aslında bulunan resim, kroki ve şekilleri almamıştır. Ayrıca bazı önemli bölümler atlanmıştır.

Bedir  Yayınları tarafından yayınlanan ve Servet Sezgin’nin çevirisi  kitabın tam metnidir.

Kitap piyasada  satılmaktadır. Kitabın Bedir Yayınlarında ki ve Fransızcadaki çevirilerinin kapak resimlerini yanda bulacaksınız.

Kitap neden söz etmektedir ve niçin okunmalıdır?  Kitapta işlenen ana tema İslâm’a ait sosyal, kültürel, teknik ve dille ilgili asli kavramların Avrupa’yı nasıl etkilediğine dair bilgiler içermektedir. Yazar, yazdıklarının tamamının kaynaklara dayandığını sık sık ifade etmektedir.

Kitapta birinci, Hayatın Tadı başlıklı bölümde, Batı Dillerinde kullanılan Arapça kaynaklı isim ve kelimeleri anlatmaktadır. Ayrıca Avrupalı tacirlerin İslami rakamlarla nasıl tanıştıklarını sıfırın Avrupa rakamları arasına nasıl girdiğini örnekleri ile anlatmaktadır.

Dünyada Sayıların yazılması başlıklı ikinci bölümde ise  tüm dünyada şuan kullandığımız rakamların/sayıların nasıl geliştiğini son derece zevkli bir şekilde ifade etmekte özellikle roma rakamlarının ne anlam ifade ettiklerini hem ilmi hem de esprili bir biçimde ifade etmektedir. Tabi bu arada İslamî rakamların Avrupa’ya nüfuzu esnasında kilisenin nasıl bir tavır aldığını merak ediyorsanız cevabını bu bölümü okuyarak öğrenebilirsiniz.

Üçüncü , Üzerimizdeki Sema başlıklı bölümde Musa İbn Şakir ve üç oğlu’nun Astronomideki çalışmalarını, öteki bilginlerin astronomiye kazandırdıklarını, bunların batıya nasıl göç ettiklerini ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

Kitapta özellikle İslâmın tıptaki gelişmeleri ve bu gelişmelerin batıyı nasıl değiştirdiğini anlatmaktadır. Dördüncü bölümde İbni Sina ve Er Razi’nin dünya tıbbına kazandırdıklarını anlaşılır bir dille ifade etemektedir.

Beşinci Fikrin Kılıçları başlıklı bölümde uyuklayan batı karşısında İlim Çinde dahi olsa hadisini bir güzel anlamlandırmaktadır.

 

Tarihte, İtalya’nın güney ucunda Sicil’ya adasında bir İslam Devleti olduğunu, bu devletin Avrupa’daki medeni temellerin atılmasında önemli bir görev yaptığını biliyor muydunuz?

Kitabın altıncı bölümünde bu konu işlenmektedir. Yedinci ve son bölümde İspanya Endülüs Emevi’lerinin ilim ve fende katettikleri mesafayi anlatmaktadır. Kitap hakkında bir fikir verebilmek için birinci bölüm ,62 ci sayfadan birkaç cümle aktaralım: “Arap Rakamlarının dikkat ve itina gerektiren on şeklini yazmayı öğrenmek ve onları zihne yerleştirmek oldukça güçtü;Latince ve Almanca kelimelerin kaba bir şekilde bir birleri içine atılıp karıştırılması suretiyle vücuda getirilen aşağıdaki beyit, o devirde bu rakamları hafızada tutmak ve şekillerini istiare yoluyla canlandırma hususunda açık bir fikir vermeğe yarıyordu:

Umum dat zungel(1),kruck (2),duo significabit,Suswancque(3),tria, wuerstfuel dat tibi fiere.reffstab(٤) dant funfi, widder (6) dat tibi sechese,Süben gesperre(٧),ethewe kette (٨),nün colb (9), signifiçabit. Ringel(0) cum zingel (1) tibi decem significabit,

Si zingel (1) desit, ringel (0) nihil significabit.

Yukarıdaki ifadeler Almanca. Rakamlarla tanışan ve onları kullanmak isteyen Avrupalılara kolaylık olmak üzere örnek cümleler veriliyor. Böylece Arap rakamları kolaylıkla öğrenilmiş oluyor. İyide anlamı ne diyeceğinizi bildiğim için şimdi bu Almanca metnin Türkçesini yazıyorum.

“Bir, sana dilciği verir(1), koltuk değneği (2) ikiyi, domuz kuyruğu(3)ü , sucuk sana dör(٤)dü verir.Beş ise (5) çengeli, koç boynuzu (6) altıyı,

Kapak yediyi (٧) şekillendirir, zincir (8) , topuz dokuzu (9)yüzükcük dilcikle on (10) u gösterir. Eğer dilcik (1) eksik olursa, yüzükcük (0)bir şey ifade etmez.”

 

Sigrit Hunke, bu bölümü şu ifadelerle bitirmektedir:” Neticede Arap rakamları batıyı fethetti. Bu rakamların, tabii ilimlerle nakliyatta, teknik ve ekonomideki mühim rolü, dünyanın bütün medeni milletleri tarafından kabul olundu.”

B u son derece faydalı kitapla tanıştıktan sonra kütüphanenizde O’na bir yer ayıracağınıza inanıyorum.

 

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide