Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: HAFTANIN KİTABI SİYONİZM VE TÜRKİYE Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: HAFTANIN KİTABI SİYONİZM VE TÜRKİYE
    Gönderim Zamanı: 17-Mayıs-2006 Saat 20:48

HAFTANIN KİTABI

SİYONİZM VE TÜRKİYE

Doç. Dr. Yaşar KUTLUAY

SELÇUK YAYINLARI 1967/KONYA

ORTABOY 296  sayfa

Yahudi İsrail’in tarihi incelendiğinde yarım asırdan biraz uzunca bir ömre sahip olduğu görülecektir. Yaklaşık altmış yıl geriye gidilince Filistinlilere ait bu topraklarda İsrail diye bir devlet yoktur.  Ama  insanlık tarihi incelendiğinde yer yüzünde  anarşi, bozgun ve terörün kökeninde Yahudi parmağı olduğu bilinmektedir. Yahudilik anarşi, terör, fitne ve bozgunculuk tarihi ile yaşıttır.

Görünüşte pek ilgisiz görülse de konunun ayrıntılarına inildiğinde bu düşüncenin doğru olduğu görülecektir. Şayet şimdiye kadar sizinle tanıştırmak istediğim Siyonizm ve Türkiye adlı kitabı okumadı iseniz bu satırlara biraz ara vererek İsrail hakkında bilgilerinizi test edin.Sonra kaldığınız yerden okumaya devam edin.

İsrail’in (dikkat buyrulursa burada devlet kavramını özellikle kullanmaktan imtina ediyorum) ne zaman kurulduğu, nasıl kurulduğu ve kurucusunun kim olduğu ve Siyonizm kavramı hakkında neler biliyorsunuz?

Merhum Yaşar Kutluay’ın kitabını okumadı iseniz normal ansiklopedilerle bu soruların doyurucu cevabını bulmanız hemen hemen imkânsızdır. Ama sizinle tanıştırmak istediğim yukarıda adını verdiğim kitabı okumuş olsaydınız bir çırpıda bu sorulara cevap verecektiniz.

Geç kalmış sayılmazsınız.

Ama isterseniz önce kitabın yazarı Doç. Dr. Yaşar  Kutluay hakkında birkaç satırla dahi olsa bilgi vermek yararlı olacaktır.

Yaşar Kutluay, Ankara Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi doçentlerindendir. Bahse konu kitabı yayınladıktan bir yıl sonra bayram tatili için gittiği Mersinde güpe gündüz kaybolmuştur. Sözünü ettiğimiz kitap Cumhuriyet döneminde bilimsel nitelikte yazılan ilk ve alanında tek eserdir.

Kitap iki kısımdan meydana gelmektedir. Birinci bölümde Siyonizm kavram olarak tarihi seyri içinde anlatılmaktadır.

Merhum Kutluay, kitabın giriş bölümünde bu konuda şu bilgileri vermektedir:”Siyonizm ve Siyonist kelimelerinin çok eski bir tarihi vardır.İki bin yıla yakın bir zamandır kullanılan ve görünüşe göre daha da kullanılacak olan bu kelimelere verilen anlamlar bilhassa Türkçede çok değişik ve ekseriya da yanlıştır.

Siyinoizm ve Siyonist ‘in ne olduğunu bilmek için önce “siyon”un ne olduğunu bilmek, bunun için de milattan 12 yüz yıl geriye giderek Mısır’da Hz Musa (İbrani dilinde Moşe) ve Firavun arasında başlayan mücadeleden itibaren Yahudi tarihine  kuş bakışı göz atmak lazımdır.”

Yazar daha sonra Siyonizm hakkında çok geniş bir bilgi vermektedir. “Siyonizm, en geniş anlamı ile, Arzı Mev’ud yani Filistin dışındaki Yahudileri yine orada toplamak ve sonra da Süleyman Mabedini Siyon dağı üzerine yeniden inşa etmek idealidir şeklinde tarif edilebilir.

Tevrat ve Ahdi Atik’in mahiyeti icabı, Yahudilikte din ile devleti kesinlikle birbirinden ayrılması imkânsız görülmektedir. Bu itibarla dini bağımsızlıktan hemen sonra siyasi bağımsızlıkta şart bulunmaktadır. Daha Mabed Romalılar tarafından tahrip edilip dini serbestiye son verilmezden önceki yıllarda sahneye çıkan bazı kimseler “Mesih” olduklarını iddia ederek yahudileri çevrelerinde birleşmeye çağırmış ve siyasi bağımsızlık için uğraşmışlardır.”

Yazar daha sonra kitapta, tarih boyunca türeyen sahte Mesihleri sıralamakta ve haklarında bilgi vermektedir. Bunlardan birisi de Şabatay Sevi (1626-1676)dir.

Şabatay Sevi, İstanbul’a çağrılarak sorgulanmış ve ihtida ederek Müslüman olmuştur. Buna rağmen İzmir’e dönmesine izin verilmemiş Arnavutluk’ta ikamete mecbur tutulmuştur.

Şabatay Sevinin ölümünden sonra dönmeler üçe ayrılmışlardır:

1- İzmirliler: Bunlar Şabatay’ın ölmediğini birgün geri döneceğine inanmaktadırlar.

2 -Yakupcular: Şabatay ölünce Mesihlik üvey kardeşi Yakub’a geçmiştir.

3 -Dönmeler: Bunlara göre Şabatay Sevi, Müslümanlığı görünüşte kabul etmiştir. Aslında Yahudi dinine sadık kalmıştır. Mesihin yolundan giderek bunlarda görünüşte Müslüman gibi davranırlar. Müslüman ismi alırlar. Her türlü merasimi ifa ederler. Fakat gizli gizli asıl dinlerine göre amel eder, emir yasaklara uyarlar.

Kitapta daha sonra politik Siyonizm hakkında bilgi verilmektedir. Siyonizm’in tarihi özetle anlatılmaktadır.

Kitabın ikinci ve son bölümünde ise siyonizmin öncüsü, İsrailin kurucusu Dr. Thedor Herzl’in hayatta iken kaleme aldığı bizi çok ama çok yakından ilgilendiren hatıralarını özetlemektedir.

10    Haziran 1886 tarihli günlüğünde şunları yazmaktadır:

“Kavmimizin ananevi iç ağrısını dindirmek için bir hamle de ben yapıyorum. Onların başına geçip Mevud Arza götüreceğim. Bunu bir fantezi zannetmeyiniz. Ben havada kale inşa eden bir mimar değilim. Ben gerçek bir ev inşa ediyorum.

İstikbaldedeki bir Avrupa savaşı bizim teşebbüsümüze bir zarar vermez, bilakis faydalı olur. Zira bütün Yahudiler bütün varlıkları ile karşı tarafa, emin olan tarafa geçiverirler

Bu tarihe lütfen dikkat. Birinci Cihan Harbini hazırlayan fitne tohumlarının Avrupa toprağına atıldığı tarihtir.

10 Kasım 1895 tarihinde Viyana’da şu notları yazmaktadır:

“Türkiye’de telaş. Acaba şark meselesi Türkiye’nin bölünmesi suretiyle bir hal şekline bağlanamaz mı? Avrupa kongresinde mümkündür ki (Belçika veya İsviçre gibi) tarafsız fakat bize ait bir toprak parçası da biz alalım.”

Kitapla ilgili kısa bir not aktarmama izin verir misiniz?  Yıllar önce tarihe meraklı, çok kitap okuyan ve tarihi olayları analiz edebilen Yargıtay’da hakim bir dostuma vermiştim.  Kısa bir süre sonra beni telefonla aradı. “Sayın Fidan bu kitabı benim yazıhanemden çıkarın lütfen. Beni karabasanlar kapladı.” Demişti.

Her Türk aydınının mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitabı daha fazla özetlemek istemiyorum. Tamamını okumanızı arzu ediyorum. Bu kitabı okuduktan sonra şu anda cereyan eden dünya olaylarını artık çok farklı yorumlayacak duruma geleceğinizden eminim.

İnternette yaptığım aramada kitabın yeni baskısının yapıldığını gördüm. Ama mevcudu yok. Bu kitabı okumak için bulunduğu bir kütüphaneyi mutlaka ziyaret ediniz. 

Kitabı okuduktan sonra bilgiler sizde kalmasın, çocuklarınıza, tanıdıklarınıza mutlaka tavsiye ediniz.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide