Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: BAŞ ÖRTÜSÜ DÜŞMANLIĞI / mı ?BENİ KAYNUKA'NIN rövan Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: BAŞ ÖRTÜSÜ DÜŞMANLIĞI / mı ?BENİ KAYNUKA'NIN rövan
    Gönderim Zamanı: 28-Ağustos-2007 Saat 18:03

BAŞ ÖRTÜSÜ DÜŞMANLIĞI / mı ?

BENİ KAYNUKA'NIN rövanşı/mı?

Ahmet FİDAN

Eğitimci Yazar

TYB Vakfı Müt.Üyesi ve Genel Müdürü

Sayın Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı bahane edilerek başörtüsüne karşı son derece çirkin bir propaganda sürdürülmektedir. Sayın Gül'ün sahsına, kariyerine ve siyasi başarılarına söz bulamayanlar, bayan Gül'ün baş örtüsü ile uğraşmayı kendilerine bir görev, bir malzeme olarak kullanmaktadırlar.

Türkiye'de başörtüsü karşıtlığı uygulamasının tarihi çok eski değil. Ama başörtüsü düşmanlığı veya başörtü yasağı uygulaması tarihin derinliklerine kadar gitmektedir.

Başörtüsüne hasımane tavır takınanlar, teşkilatlı bir şekilde bu politikalarını sürdürenler biraz mercek altına alıp incelendiğinde bir gerçekle yüz yüze gelinmektedir. Başörtüsü düşmanları köken olarak Yahudi /dönme/sebatay veya siyonizmin ön karakolu durumundaki mason/rotari/lion kulübü mensupları olarak örgütlü ortaya çıkmaktadırlar. Her iki kesim de kimliklerini gizleseler de gerçek gün ışığı kadar aydınlık.

Peki başörtüsüne neden düşmanlıkta bu kadar ileri gidiyorlar? Mesele bu sorunun cevabında yatmaktadır. Sorunun cevabı tarihin derinliklerinde gizlenmektedir.

Başörtüsü yasağı ile ilgilenenler, yasağın YÖK'ün bir uygulaması olarak ortaya çıktığı kanaatini taşımaktadırlar.   Tarihin derinliklerine inildiğinde gerçek ortaya çıkmaktadır. Başörtüsü düşmanlığının temeli Asr- Saadete kadar uzanmaktadır.

Hz. Peygamber (S), Hicretten sonra Medine yerlileriyle bir anlaşma yapmış ve dünya hukuk tarihinde Medine Vesikası olarak bilinen belgeyi imzalamıştır. Medine Vesikası çerçevesinde Hz Peygamber, müşrik Araplarla  savaşı tercih ederek onları yola getirmiş, Yahudilerle ise barışı ve    Medine Yahudilerinin tüm kışkırtmalarına rağmen  diplomatik, barışçıl bir ilişki sürdürme yolunu tercih etmiştir.

Medine Yahudileriyle Müslümanlar arasındaki barış ortamı ve ilişkiler, Beni Kaynuka Muharebesine kadar sürebilmiştir.

Beni Kaynuka, Medine'de yaşayan üç Yahudi kabilesinden birisidir. Kaynuka Yahudileri özellikle ticaretle, kuyumculuk ve ziraatla uğraşıyorlardı. Ve Medine de bu adla anılan bir kuyumcu çarşısı vardı.

Hz. Peygamber'in Medine Yahudileriyle ilişkileri Bedir Muharebesinden yaklaşık dokuz ay sonrasına kadar sürdü. Hadise hicri ikinci yılın şevval ayında meydana geldi. İslâm Tarihinde Beni Kaynuka Muharebesi olarak anılan savaş, bir Müslüman hanımın Yahudi bir kuyumcu  tarafından baş örtüsünün zorla açılması  sebebiyle çıkmıştır.

Öğle namazından sonra, Mescid'te sahabeleriyle sohbet eden Hz. Peygamber'e Beni Kaynuka Çarşısında sipariş vermek isteyen bir Müslüman hanımın Yahudiler tarafından tacize uğradığı ve zorla başının açıldığı haberi gelince hemen savaş kararı almış ve uygulamıştır. Ve ilginçtir ki Hz. Peygamber'in Hayatında ilk defa ikindi namazı bu savaş nedeniyle  kazaya kalmıştır.Beni  Kaynuka  Savaşı'nın bir başka özelliği ise, Hz Peygamber, öteki muharebelerde istişare ile karar verdiği halde bu savaşta istişareye gerek görmemiştir.

Beni Kaynuka Savaşı sonrasında Yahudiler Medine'den çıkarılarak kuzeye sürülmüşlerdir.

Bugün başörtüsüne karşı sürdürülen kin, husumet ve dayatmanın temelinde Beni Kaynuka'nın intikamı yahut rövanşı mı yatıyor?   Baş örtüsü yasağı ile öğrenim hakları ellerinden alınan ve hayatları karartılan, hayatları söndürülen ve cehaletin kör karanlığında hücre hapsine mahkûm yüzlerce genç kızımızın durumlarının başka izahı var mı?

İslâm'da başörtüsü var mı, yok mu gibi saçmalıklara en güzel cevap Beni Kaynuka Muhaberesidir. Baş örtüsü ise uğrunda savaş verilecek kadar önemli, değerli ve kutsaldır.

IP
kryd
Vip Üye
Vip Üye
Simge

Gönderilenler: 1334

Alıntı kryd Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30-Mayıs-2008 Saat 07:42
Baş örtüsü ise uğrunda savaş verilecek kadar önemli, değerli ve kutsaldır.  bu dur iştee abicim emeğine sağlık kardeşim.
“BU VATAN İÇİN KURŞUN YİYENDE,

KURŞUN SIKANDA BİZİM İÇİN KUTSALDIR!!!”
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma