Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: FRANSA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: FRANSA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
    Gönderim Zamanı: 21-Mayıs-2006 Saat 22:35

FRANSA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Sözde Ermeni soykırımı bu kez bir başka yönüyle Fransız Parlamentosunun gündeminde. Ermeni iddiaları ile ilgili anıt diktiler. Diplomatlarımıza suikast yaptılar. Yürüyüş yaptılar. Camilere saldırdılar.

Fransızlar hızlarını alamadılar. Bu kez “Ermeni soykırımı olmamıştır.” Demek yasaklanıyor.

Tam bir hukuk garabeti. Peki şu soruyu hiç merak ettiniz mi?

-“Fransızların Ermeni muhabbeti nerden kaynaklanıyor?”

Şuan itibariyle Fransa’da tam 440 bin Ermeni yaşamaktadır.  Ermeni nüfusu Fransa’da örgütlü bir şekilde kamuoyu oluşumunu etkilemektedir. Bir taraftan ticarette paraya hükmetmektedirler. Öte yandan sivil toplum ve basın kuruluşları üzerinde bilerek ve planlayarak etkili olmaktadırlar. En önemlisi de Fransız siyasetinde köşe başlarını tutarak siyaseti etkilemektedirler.

Fransa’da bu kadar Ermeni nüfusuna karşı ne kadar Türk yaşamaktadır? Dış işleri verilerine göre halen 485 bin Türk yaşamaktadır. Önceden Fransa’ya göçmüş olan Türkler asimile olmuş durumdalar. Son derece azınlıkta ve bir kimlik sorunları bulunmamaktadır. Avrupa’ya işçi göçü ile beraber Fransa’ya göç eden çoğunluk ise geçim sıkıntısı ile meşgul amele sınıfını oluşturmaktadır.

Şu an ikinci kuşak yaşamaktadır. Ama üçüncü kuşak okul çağındadır.

Yarım milyona yaklaşan bir nüfus ve Fransız kamuoyuna kendini kabul ettiremiyor. Ermeni nüfusundan oldukça kalabalık.

Burada bir çelişki yok mu sizce? Bu yazıyı yazmaktaki amacım bu çelişkiye dikkatlerinizi çekmektir. Türk işçilerinin Avrupa’ya göçünün bu yıl kırk beşinci yıl dönümü. Kırk beş yıl önceden farklı bir konumdalar. Ama bu insanlara hiçbir hükümet döneminde layık oldukları ilgi gösterilmemiştir.

Bu insanlar kendi imkânları ile ayakta durmaya çalışmışlardır. Çok sonraları (1977) kendi teşkilatlarını kurmuşlardır. Bu örgütlenmeye de hükümetler sürekli karşı çıkmışlardır.

Bundan birkaç yıl önce, tam da yine sözde Ermeni Soykırım iddialarının ayyuka çıktığı günler bir konferans için Fransa’nın Strasbourg şehrine gitmiştim. Havaalanı gümrüğünde bagajları beklerken beş kadar büyük elçimizle karşılaştım. Büyük elçiler bir toplantı için oraya geldiklerini söylediler.

Kendilerine yukarıda ki nüfus oranlarını hatırlatarak Ermeni hareketlerine karşı neden Türk nüfusundan faydalanmadıklarını sordum. Büyük elçilerimizden birisi aynen şöyle dedi:

-Allah belalarını versin. Dış işleri ile bağları mı var? Kendileri ile diyalog bile kurulamıyor.”

O esnada valizler geldi. Ayrıldık.

Sonra beni davet eden Türk Derneğine gittik. Sohbet esnasında bu olayı kendilerine aktardım.

Aldığım cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum.  Dernek Başkanı anlattı.

“Diplomatlarımıza karşı suikastlar başlayınca, bu şehirde büyük bir protesto gösterisi düzenledik. Yaklaşık yirmi bin kişi katıldı. Gardan Avrupa Konseyi sarayına kadar yürüyüş planladık. İngilizce, Fransızca , Türkçe pankartlar taşıyoruz. Son derece vakur bir yürüyüş. En önde Türk bayrağı var.

O zamanki Strasbourg Baş konsolosu kalabalığın arasından çıkarak, bayrağı arkadaşımızın elinden aldı. Neden mi? Sakallı birisi Türk bayrağı taşıyamazmış?  Benim sakalıma tahammül gösteremeyen bir zihniyetle nasıl bir işbirliği yapabiliriz? Cumhuriyet bayramında konsoloslukta kokteyl veriliyor. Ramazan. Davet ediyorlar. Gidiyoruz. Viski ikram ediyorlar.Bizimle, inancımızla alay ediyorlar.”

Fransız parlamentosunda bugün oylanacak kanunla ilgili Türklerin neden etkisizleştirildiklerini, niçin ses çıkarmadıklarını bilmem anlatabildim mi? Bu kafa ile gidildiği müddetçe yeni kanunlar çıkacaktır. Önemli olan oradaki insanlarımıza aidiyet kimliklerinin olduğunu hatırlatmak ve örgütlemek. Çok fazla bir şey değil.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide