Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | MİLLİ EĞİTİM VE OKULLARIMIZ | Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü
Mesaj icon Konu: OKS'nin yerine OGM modeli geldi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Misafir
Misafir
Misafir

Alıntı Misafir Cevaplabullet Konu: OKS'nin yerine OGM modeli geldi
    Gönderim Zamanı: 26-Ekim-2007 Saat 10:16
OKS'nin yerine OGM modeli geldi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS sınav sisteminin yerine getirilen yeni sistemi ilk kez açıkladı. OKS'nin yerine uygulanacak Ortaöğretime Geçiş Modeli nasıl olacak?       

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) her yıl Haziran ayında ders bitiminde yapılacağını belirterek, ''Bu yıl İlköğretim 6. sınıflar için SBS 21 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıflar için ise 22 Haziran 2008 tarihinde yapılacak'' dedi.

Çelik, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ve Seviye Belirleme Sınavı'ndaki yeniliklere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili olarak 9 Mart 2007 tarihinde, geliştirilen yeni model ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirdiklerini hatırlatan Çelik, Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES) modelinini şekillendiğini ve bununla ilgili mevzuatın hazırlandığını bildirdi. Seviye Belirleme Sınavı'nın her yıl Haziran ayında dersler bittiğinde yapılacağını belirten Çelik, ''Bu yıl ilköğretim 6. sınıflar için SBS 21 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıflar için ise 22 Haziran 2008 tarihinde yapılacak'' dedi. Çelik, sınavda ağırlıklı olarak Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve yabancı dil sorularının sorulacağını ifade ederek, öğretmenleri ve öğrencileri sınav hakkında bilgilendirmek ve soru tiplerini göstermek için bu yıl Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot uygulama sınavlarının yapılacağını ve böylece soru tiplerinin test edileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in açıklamaları şöyleydi:

Orta Öğretime Geçiş Modeli sadece bir sınav modeli değildir. Orta öğretimde kaliteyi artıracak yeni bir modeldir. Bu model yeni müfredatıda pekiştirecek bir ölçme değerlendirme sistemidir.

Yeni modelin birinci amacı bireysel gelişimi sağlamaktır. Yeni sistem öğrencileri hayata hazırlamayı amaçlıyor. OKS öğrencileri test çözdürmekten başka bir şey yaptırmayan ve ezberciliğe alıştıran bir sitemdi. Eski sistemde öğrenciler sosyal aktivitelerden uzak kalıyordu. Tren kaçıyor kaçan fırsat bir daha geri gelmiyordu. Fırsat eşitliğine aykırı bir sistemdi ve aileleri strese sokuyordu. Şimdi sonucu değil süreci değerlendiren bir sitem getiriyoruz.

Öğrenciyi dersaneye değil okula bağlayan bir sisteme ihtiyaç vardı. Öğrencinin ilköğretim başarısı yüzde 25 oranında etkili olacak.

Yıllardan beri uygulanan Orta Öğretim Başarı Puanı ve davranış puanın yüksek verileceği yönündeki tartışmaları bir kenara bırakıyoruz. 6, 7 ve 8'inci sınıflarda aldığı notların ortalaması alınacak ve yüzde 5'lik davranış notu eklenecek. Sınavlar her yıl haziran ayında dersler bittikten sonra 6,7 ve 8'inci sınıflara sınav yapılacak. Ayrıca yabancı dilde de sorular sorulacak.Çünkü yabancı dil çok küçük yaşlarda öğrenilebilir. Bu nedenle yabancı dil mutlak sürette sorulmalıdır.

Soruların puanlara etkileri farklı olacak. Türkçe, Matematik soruları 4'le çarpılacak, sosyal bilgilerin ağırlığı 3 olacak, yabancı dil ağırlığı 1 olacak.

Sınava bütün ilköğretim öğrencilerinin girmesi zorunlu değildir. Spor ve güzel sanatlar liseleri gibi özel liselere gidecek olan öğrenciler bu sınavlara girmeyebilir.

IP
kamikaze
Forum Admini
Forum Admini
Simge
O Şimdi Asker

Gönderilenler: 5339

Alıntı kamikaze Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26-Ekim-2007 Saat 20:08
güzel bi sisteme benziyor
bakanımızın dediği gibi
sonucu değil süreci değerlendiren bi sistem
hayırlı uğurlu olsun