Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: YÖK UYGULAMALARI, EYLEM VE İŞLEMLERİ İLE Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: YÖK UYGULAMALARI, EYLEM VE İŞLEMLERİ İLE
    Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 20:53
YÖK UYGULAMALARI,  EYLEM VE İŞLEMLERİ İLE ANAYASA SUÇU İŞLEMEKTEDİR

Bir ihtilal kalıntısı olan YÖK, görünüşte anayasal bir kurumdur. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz. Ama uygulamaları, eylem ve işlemleri ile demokratik bir kurum olmaktan çıkmıştır. Adeta ülkenin barış ve huzuruna dinamit k****ktadır.

İlahiyat Fakülteleri ile ilgili olarak aldığı son kararı YÖK’ün varlığını tartışmalı hale getirmiştir. Özellikle son üç yıl süresince istihsal edilen YÖK kararları sonuçları itibariyle ülkenin geleceğinin karartılmasına yönelik eylem ve işlemleri içermektedir. Kararlar mercek altına alındığında YÖK, İslâm gibi bir hazineyi nesillerin gözünden bir sır gibi saklamak üzere uygulamalar başlatmıştır. Adeta İslam dinine ve O’nun yüce değerlerine karşı sinsi bir plân uygulamaktadır.

YÖK kararlarında arkasına sığındığı Atatürk ve Laiklik ilkelerini kötü niyetine alet etmekte, yasal olarak kendisine verilmeyen bir hakkı, bir yetkiyi kullanmaktadır.

Olaya Atatürk İlkeleri açısından bakıldığında YÖK en başta Atatürk ilkelerini çiğnemektedir.

Anayasa’da değiştirilmesi bile teklif edilmeyen Devrim Kanunlarından olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun gerekçesini açıkça ve alenen ihlal edilmektedir. Gerekçeler kanun metninden sayılırlar. Bahse konu kanunun gerekçesinde “…..Kanunun yayınlanmasından itibaren bil cümle eğitim politikalarından sadece MEB nı görevli ve yetkili kılmaktadır. YÖK’ün ÖSS ve İlahiyatlarla ilgili aldığı karar bir eğitim politikasıdır. MEB nın görevine müdahale, tecavüz ve yetki gasbıdır.

Çağdaşlık ve laiklik ilkelerine aykırıdır.  Türkiye’nin de altına 1948 tarihinde imza koyduğu Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinin 26. maddesinin üçüncü fıkrası “Her veli sahip olduğu inanca göre çocuğuna eğitimi seçme hakkına sahiptir.” Hükmünü amirdir.

AB nin taslak Anayasasının  “Eğitim Hakkı” başlıklı 14. Maddesinin üçüncü fıkrası ise şöyle demektedir:”……AB ülkelerinde yaşayan insanlar çocuklarına sahip oldukları  dine göre eğitim seçme hakkına sahiptirler.”

Bitmedi, AB  ve ileri ve kalkınmış ülkelerde  eğitimin üç temel unsuru bulunmaktadır: Eğitim politikaları bilimseldir. Katılımcıdır. Ölçme ve değerlendirmeye dayalıdır.

Çağdaş ölçülerle bakıldığında YÖK niyet ve uygulamaları ile tam bir çağdışı, dayatma ve ilkellik içindedir. YÖK baskısı altında faaliyet gösteren, emir ve komuta içinde yönetilen üniversiteler, dünya sıralamasında ilk beş yüz içinde bile yer alamamaktadırlar.

Bu konuda saygı değer grup üyelerinin konuyu tartışmalarını özgürce düşüncelerini ortaya koymalarını bekliyorum. İster ses çıksın ister çıkmasın konuya ileri günlerde devam edeceğim.

Ama bir hususu bilhassa belirtmekte yarar görüyorum. Eğitim konusunda gerek YÖK ve gerekse Danıştay’ın demokrasi ve hukukun temel ilkelerini yok sayan karar almasına sebep Hükümet adına eğitim politikalarından sorumlu Bakan Hüseyin çeliktir. Tek sorumlu adres bizatihi sayın Çelik’in kendisidir, Bizzat ve isteyerek YÖK’e ve Danıştay’a pas vererek kendi hükümetine gol attırmaktadır. Ben bu konuyu Hükümetin bir bakanına, birkaç gün önce söylediğimde bana aynen şunu söyledi: “Sayın Başbakan’ın huzurunda kendisine bütün bunları kasten yaptığını söyledim. Aynı kanaatteyim.” İkinci bir hususa da değinmeden geçemiyeceğim. YÖK ilahiyat Fakültelerinin kapısına kilit vurmuştur. Gerek bu olay ve gerekse öteki ülke sorunları konusunda en çok düşünce üretmeleri, konuşmaları gereken ilahiyatın çok kıymetli hocaları susmayı tercih ediyorlar. Bu sessizliği anlayamıyorum. Bu zevatı muhterem bugün konuşmayacaksa ne zaman konuşacak?

Önemli NOT: Trabzon’dan bir gazeteci aradı. kendisini tanımıyorum. Gruplarda okuduğu “yazılarımdan iktibas edebilir miyim?” diye izin istedi. Yazılarım kamu içindir. İktibas edilebilir. Değiştirilmemek üzere.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide