Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: DERSİMİZ : ATATÜRK KORKAR MI?” Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: DERSİMİZ : ATATÜRK KORKAR MI?”
    Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2006 Saat 07:51
DERSİMİZ : ATATÜRK KORKAR MI?

Başlık bana ait değil. Böyle bir başlıkla yazı yazmayı da şimdiye dek hiç düşünmedim. Ama son iki haftadan beri tartışılan konu bu. Kısaca Türkiye M. Kemali tartışıyor ve sorguluyor. Bu  demokrasi yolunda iyi bir adım. En iyisi biz kendi düşüncemizi, daha özgür  doğacak gelecek kuşaklara bırakarak, güncelliği geçmeden konuyu sizlerle paylaşalım. Ne dersiniz?

Nereden başlamalı? “M Kemal’in  yüce dinimiz  İslam’a bakışı mı?, yoksa “Topal Osman’ın Çankaya Köşküne yaptığı baskın sırasında, baskından çarşaf giyerek kaçtığı”  yolundaki tartışmalar mı?

Konu önce Hürriyet Gazetesi’nin 4 Haziran 2006 tarihili Pazar ilavesinde Sefa Kaplan tarafından dile getirildi. Yazıyı okuyunca konunun çok tartışılacağına kanaat getirmiştim. Ama yazının arkasından   tahminim çıkmadı.

Yazının arkasından ipek Çalışların kaleme aldığı Latife Hanım kitabında , yazarın Latife Hanım’ın kız kardeşinin hatırasına dayanarak, Topal Osman’ın Çankaya Köşküne düzenlediği baskında M. Kemal’in çarşaf giyerek köşkten kaçtığı ifade edilmektedir.

.i.Çalışların Latife Hanım kitabından sonra tartışmalar alevlendi. Sadece Çalışlar değil, O’nunla röportaj yapan Gazeteci Sevdet Tatlıcan hakkında da 5816 sayılı Atatürk’ü Koruma kanunu gereğince 4.5 yıl hapis istemi ile ceza davası açıldı.

Burada bir satır başı açmakta yarar ver. Okuma yazma bilenler dahil Türk Kamoyunun büyük bir çoğunluğu Latife Hanım hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip değildir. ilk defa bu kitapla Latife Hanım hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Latife Hanım hakkında bilgi merakı söz konusu kitabın baskısının ilk üç ayında 56 adet satılmasına sebep olmuştur. Türkiye şartlarında bu bir rekordur. Kaldıki kitap hakkında henüz bilimsel bir yazı da yazılmamıştır. Benim görebildiğim kadarı ile pek çok noksanı olduğu gibi bazı bölümler de sansür edilmiştir.

Kinci konu ise M. Kemal’in slam dini ile ilgili düşünce ve eylemleridir. Bu sonderece önemli konuda Mb Kemal’le ilgili bir kitap yayınlamış ve tercüme edilmiş bulunan dönemin ABD Büyük Elçisi Charles H.Sherrille’in kitabı ve o dönemde ABD Hariciyesine gönderdiği rapor. Kitapta bazı bölümleri yazmamış olan B Elçi raporunda M. Kemal’in dine bakışını tüm çıplaklığı ile anlatmıştır.

Büyük Elçi’nin M. Kemal ile yaptığı mülakatta dine bakışını dile getiren bizzat kendi ifadeleri yer almaktadır. Türk kamuoyu M. Kemal’in din konusunda samimi itiraflarını ilk kez okumaktadır. Ve bu ifadeler son derece önemlidir. Tarihi değer taşımaktadır.

Yukarıda son derece özet olarak sizlere sunmaya çalıştığım iki konuda Tarih Vakfı’na ait Toplumsal Tarih, Eylül 2006 tarihli 153cü sayısında ayrıntı ile bilgi bulabilirsiniz.

Ben şahsen tarih açısından önemli bir belge niteliğindeki bu dergiyi aldım. Zevkle okudum.

Tarihe, özellikle yakın tarihe ilgi duyan veya duymayan dostların  Toplumsal Tarih Dergisinin bu sayısını okumalarını önemle tavsiye ederim.

Yazıya yukarıda başlık olarak konulan cümle de sözünü ettiğim dergiden alınmıştır. Yoksa biz kimiz böyle şeyleri ifade etmek, söylemek yazmak.

Şimdilik böyle şeyleri duyurmakla yetiniyoruz.

Bir hususu ilave etmekte yarar görüyorum. Dergiyi okuduktan sonra tartışmaya katılın lütfen. Tartışan ve sorgulayan Türkiye’ye çok ihtiyacımız var. Tartışmaktan kaçınmayın ve korkmayın.

Düzenleyen @d@m - 11-Eylül-2006 Saat 07:52
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06