Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Zekiye ÇOMAKLI
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Zekiye ÇOMAKLI
Mesaj icon Konu: ahhh...vefa nerdesin.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
zekiye çomaklı
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1

Alıntı zekiye çomaklı Cevaplabullet Konu: ahhh...vefa nerdesin..
    Gönderim Zamanı: 10-Temmuz-2008 Saat 20:32
Erzurum'un en güzide mahallerinden Ulu cami ile Çifte Minareli Medresenin arka çaprazında kalan iki katlı büyük bir Erzurum Konağı vardır. Belki çoğumuzun bu konaktan haberimiz bile yoktur. Tamamen kendi gücü ve bir hanımefendinin emekli maaşı ile yıllara meydan okuyan bu konak yıkılmak üzere, perişan halde. "İçinde ki beyler hanımlar gitmiş bir konak çok mu önemli yıkılırsa yıkılsın" diyenler bile var. Ama kazın ayağı öyle değil, kültürümüz elden gidiyor, trene bakar gibi bakmanın âlemi yok. Kültür erozyonuna uğrayan milletler millet olma vasfını kaybederler, mesele burada.
 Desem ki bu evde tarihin pek çok döneminde çok önemli şahsiyetler yetişmiş "hadi canım sende" dersiniz.
Valla öyle dersiniz, çünkü ne bu konaktan, ne içinde hala yaşayanlardan ne de bu konakta yetişen şahsiyetlerden haberdarız.
Bu dünyada ki zamanımız hem çok kısa hem çok uzun.
Eğer gerçekten kalıcı bir şey bırakmaya çalışırsanız çok kısa, kendinizi dinleyip kimseye yaramayan işlerle vakit geçirirseniz çok uzun…
Hâlbuki "kişi odur ki ardında bırakır bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser" demişler…
 Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sınıf ve silah arkadaşı Gazi Ahmet Somunoğlu, Sağlık Eski Bakanı ve Erzurum Eski Belediye Başkanı Edip Somunoğlu, Erzurum Eski Milletvekillerinden Rıfkı Salim Burçak, İstanbul Milli Eğitim Eski Müdürü Murat Uraz bu konakta yetişmiş. İnanın doğru. Kaşlarınızı yukarı doğru kaldırıp "hayret" nidaları yükseltmeyin, doğru, doğru… Bu konak SOMUNOĞLU KONAĞI.
 Haremlik ve selamlık olarak iki kısımdan oluşan, kocaman bir avluya ve tandır başı ile Erzurum Evini tamamlayan bir yapıya sahip olan bu konakta diğer konaklarda bulunmayan Osmanlı tarzı işlemeler mevcut.
 . Bu ev tamı tamına 133 yıllık. Evet, tam 133 yaşında ki bir konağı sizlere anlatmaya çalışıyorum. Sofada ahşap direk üzerinde bulunan tarihten yapının Hicri 1292, Miladi 1875 yılında yapıldığı belirtiliyor.
 Hele içerdeki odalara bir uğrayın. Bu odaların tavanlarına işlenmiş bitkisel motifler, Erzurum evlerine has çiçeklikler, tandır başındaki seki, yer döşemeleri, mobilyalar tamamen orijinal halleri ile ilgi bekliyor.
 Duvar içerisine gömülü olarak yapılmış olan dolap ve yüklükler bambaşka bir dünyayı önünüze getiriyor. Üç adet harem de iki adet Selamlıkta iki adet te eyvanda olmak üzere yedi
odası, iki kileri bir odunluğu var.
Hele bir de deri kaplamalı dış kapıdan içeriye girin bakın sizi nasıl bir nostalji bekliyor. Üç kuşağı içinde barındıran bir evin kapısı bu kapı.
Erzurum'un Rus İşgali sırasında Ruslar iki yıl kalmışlar bu evde. Eminim Ruslar bile burayı terk ederken kederlenmişlerdir.
 Bu evin eyvanında zamanında semaverini yakıp, kalede çalınan bandonun müziğine eşlik eden ve akşam güneşin batışını seyrederken doyumsuz sohbetler yapan aile fertlerinden iki kişi kalmış kala kala…
Hele arka bahçesi, her türlü meyve ağacı bulunan bahçe bu gün bile utanmadan "Erzurum da kavak ile söğütten başka ağaç yeşermez" diyenlere inat hala ayakta, hala yemyeşil, yalnızca içinde salınanlar yok…
İşte o zaman devreye giriyor "neyleyim köşkü neyleyim sarayı, içinde salınan yar olmayınca" şarkısı.
 Evi hala bin bir umutla bekleyen gelin-görümce iki yaşlı hanımefendiden başka kimse yok burada. Hatice Hanımefendi ve yengesi emekli maaşı ile güçleri yettiğince burayı ayakta tutmaya çalışıyorlar, satsalar en az 5 daire alırlar ama satmıyorlar, devlette "sahip çıkacağım" diyor ama çıkmıyor, peki bu kültür geleceğe kalsın diye bir emekli maaşı ile ayakta tutmaya çalışanlara hiç mi vefa borcumuz yok...
Bakanlıklara yazı yazmışlar, tesbit yapılmasını evin bakıma alınmasını istemişler.
Cevap gelmiş Allah için ama devamı gelmemiş.
Rapor tutulmuş, "T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tek Yapı Ölçeğinde Hazırlanacak Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri Teknik Şartname ve Yaklaşık Maliyet Hesaplama Yöntemleri" hesaplanmış. 200.000 YTL lik bir maliyet çıkmış.
Sayın yetkililere sesleniyorum, bu miktarda ki para öyle lüzumsuz işlere harcanıyor ki, lütfen buradan esirgenmesin.
 Elinde fırsat olanlar, "yiğit bin yaşar fırsat bir düşer" diyerek Besmele ile işe başlayın ve bu muazzam kültür mirasının yıkılmasına ve içinde yaşayan hanımefendilerin daha fazla zaruret çekip üzülmesine müsaade etmeyin.
Sahip çıkın ki yarın siz de unutulmayanlardan olup, fırsat elden kaçınca "Gitti gül gitti bülbül, İster ağla ister gül" durumuna düşmeyesiniz…
Dostça kalın…
IP
BeNGuSuYuM
Forum Admini
Forum Admini
Simge

Gönderilenler: 18460

Alıntı BeNGuSuYuM Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Temmuz-2008 Saat 22:18
vefa var var ama vefayı herkez para zannediyor ...ne yapabilirim yada ne yapmam gerekiyo !!!!yardıma hazırım
IP
kamikaze
Forum Admini
Forum Admini
Simge
O Şimdi Asker

Gönderilenler: 5339

Alıntı kamikaze Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Temmuz-2008 Saat 22:23

bi banka hesap numarası falan varsa herkes gönlünden geçtiğince yardımda bulunsun
BüyükErzurumSporTaraftarı
B.E.S.T

IP
serpil fırat
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1

Alıntı serpil fırat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2009 Saat 15:44

anlattıklarınızın hepsine gönülden katılıyorum.ben de somunoğlu konağını gezip gördüm.o yıllara meydan okuyan kapıdan içeriye girdiğimiz ilk andan itibaren nfesini ensemde hissttim gerçekten.erzurum insanının dadaşın evladının hürmetini ve asaletini bir kez daha gördüm.ben de siz değerli büyüğüm gibi okul dergimizde fotoğraf ve yazılarla anlatmaya çalıştım bu tarihi konağı ve vefa abidesi hatice hanımı.gerçekten bilinmesi ve sahip çıkılması değerlerimiz bunlar...

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide