Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Ahmet FİDAN
 DADAŞLARIN PAYLAŞIM MEKANI..... | YAZARLARIMIZ ve YAZILARIMIZ | Ahmet FİDAN
Mesaj icon Konu: LAİK EĞİTİM / EĞİTİM LAİK OLUR MU? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
@d@m
Forum Admini
Forum Admini
Simge
Kurucu Admin

Gönderilenler: 1212

Alıntı @d@m Cevaplabullet Konu: LAİK EĞİTİM / EĞİTİM LAİK OLUR MU?
    Gönderim Zamanı: 14-Kasım-2006 Saat 11:50

LAİK EĞİTİM / EĞİTİM LAİK  OLUR MU?

Milli Eğitim Şurası dün Ankara’da başladı. Çok satan ve boyalı basından şurayı takip ediyorum. Bu şuranın amacı “laik eğitimi yok etmek(!)”miş. Vay.Daha neler.

Önce şunu ifade etmeliyim, şuralar istişare kurumlarıdır. Bir bakıma  deşarj olma alanıdır. Şuralarda alınan kararların hiçbir bağlayıcı yönü bulunmamaktadır. O bakımdan bu şura sonunda ne karar alınırsa alınsın eğitime  bir yarar sağlayacağına asla inanmıyorum. Tıpkı önceki şuralarda olduğu gibi.

Ama benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta  boyalı ve çok satan gazetelerin yaygarasına temel teşkil eden “laik eğitim” kavramıdır. Örneği Osmanlıdan vermeyeceğim. Çünkü Osmanlı eğitim düzeni katılımcı  ve laik olmayan bir sistem.  Zaten bu boyalı ve çok satan gazeteler Osmanlıyı yok sayıyorlar.Ama günümüzde kalkınmış ve ileri ülkelerin eğitim düzenleri  hala laik değildir. Çünkü eğitim laik olamaz.

Bunun iki çarpıcı örneğini vermek istiyorum. 1948 yılında kabul ettiğimiz “Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi”. Hatırladığım kadarı ile 26. madde  “Her veli sahip olduğu inanca göre çocuğuna eğitimi seçme hakkına sahiptir.” Hükmünü içermektedir.

Uluslar arası anlaşmalar anayasa hükmündedir. Bu yasada böyledir. Şimdi bu hükme göre eğitim laik olabilir mi?

Şu anda Avrupa Birliği’nin tasarı halindeki Anayasa’sının “Eğitim Hakkı” Başlıklı  on dördüncü bölümünün üçüncü fıkrasında  aynen şu  hüküm yer almaktadır:

“……Avrupa birliğine üye ülkelerde yaşayan insanlar sahip oldukları dine göre çocuklarına eğitim seçme hakkına sahiptirler.”
Bu anlayışta laiklik  bir yön var mı?

Ayrı bir konu çocuk benimse ben inancıma göre çocuğumu yetiştirmek isterim. Çocuk devlete ait olmadığına göre devlet  kendi ideolojisini benim çocuğuma dayatma hakkını nasıl kendide görebilir?

Tartışma budur. Laik eğitim düzeni olamaz. Laik eğitim düzenini savunmak ilkel ve kabile toplumlarında mümkün ama demokratik ve ileri toplumlarda asla mümkün değildir.

Şimdiye kadar böyle uygulanması demokrasinin kurallarını değiştiremez.

Bir kısım tatlı su solcusu  basının şura dolayısı ile çıkardıkları yaygarayı gülerek izliyorum. İlim, hikmet, irfan adına dağarcıklarında tek kelime ve kavram barındırmayan bu zavallılara acıyorum. Acıdığım bir başka kesim de AK Parti İktidarının eğitim için eline geçen fırsatları heba eden siyasi ve bürokrat kadrolarıdır.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide