Erzurum'lu Aşık Yaşar Reyhani

       1932 yılında Hasankale'nin Alvar köyünde doğdu. Asıl adı Yaşar Yılmaz'dır. İran'dan göçen babası önce Kars'a daha sonra Erzurum'a yerleşti. Aşık Reyhani'nin çocukluğu köyünde geçti. Zaman zaman komşu köylere gitme olanağı bulduysa da daha başka yerlere gidemedi. Okuma yazmayı okula gitmeden öğrendi. Sonraki yıllarda ise dışarıdan sınava girerek diploma aldı.

Küçük yaşlarda köyüne gelen aşıklardan etkilendi. Hem aşıklardan dinleyerek hem de eline geçen kitapları okuyarak birçok halk hikayesini öğrendi. Kendi aşıklığı ve şiir yazmaya başlaması 18 yaşından sonradır.

Reyhani, rüyasında gördü bir kıza aşık oldu. Kısa bir süre sonra da kızı kaçırdı. Birkaç ay geçmeden evliliği geçimsizliğe ve huzursuzluğa dönüştü. Bunun üzerine karısının ailesi kızlarını alarak başka biriyle evlendirdiler. Aşık Reyhani, bu dönemden sonra Dertli mahlasıyla şiirler yazmaya, türkü söylemeye başladı. Ancak bu mahlası uzun süre kullanmadan, Bayburtlu Aşık Hicrani tarafından Reyhani mahlası verildi.

Konya Aşıklar Bayramına aralıksız katılan 7 aşıktan biridir. Eski aşıkların dışında, yetiştiği Huzuri Baba, Nihani, Cevlani, Efkari, Murat Çobanoğlu'nun babası Gülistan Çobanoğlu gibi aşıklardan gelenek ve usul öğrendi.

İran'dan Avrupa'ya birçok ülkede türkü söyleyen Aşık Reyhani, katıldığı yarışmalarda da birçoğu birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1980'li yılların başında Erzurum'da bulunan Doğu Ozanları Derneğinin başkanlığına getirildi.

Aşık Reyhani birçok ülkeye konser ve konferanslara katılmak üzere çağrıldı. Ayrıca ABD'nin Michigan Üniversitesinde katıldığı bir konferanstan sonra kendisine fahri öğretmenlik unvanı verildi.

Şiirleri birçok gazete, dergi ve araştırmada yaralan ve çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılan Aşık Reyhani'nin, şiirlerinin bir bölümünü topladığı "Alvarlı Reyhani" (1962), "Böyle Bağlar" (1966), "Kervan" (1988) ve bazı düşünce ve şiirlerinden oluşan "Şu Tepenin Arkasında" adlı kitapları Dilaver Düzgün tarafından hazırlanan "Aşık Yaşar Reyhani", (1997) adlı kitap bulunmaktadır.

Aşık Reyhani 11 Aralık 2006 tarihinde aramızdan ayrıldı...


Reyhaniye Özel Forum Sayfamızdan Bazıları

 1. Hayatı ve Yaşadıklarınız
   
 2. Eserleri "Şiirleri" (Yazılı)
   
 3. Reyhani ile Resimleriniz.
   
 4. Reyhaniye Özel Mesaj Defteri "Duygularınızı İfade Edin"
   
 5. Eserleri "Sazıyla Sözüyle" (Sesli)

 

   


Aşık Yaşar Reyhaninin Parçalarından Bazılarını Kendi sesinden  Dinleyebilirsiniz
 

 
   
no Parçanın Adı Dinle İndir/Dinle
1 Gidirem

 
İndir
2 Almancı Gençler

 
İndir
3 Avrupanın Medeniyeti

 
İndir
4 Yaradanı Seversen

 
İndir
5 Dağlar Oy

 
İndir
6 Evliyalar

 
İndir
7 İnannanar Elele

 
İndir
8 Reyhani Nihai Atışması

 
İndir

9
 
Reyhani Nihai Atışması -2-
 
İndir

10

 
Ümit Sizlerde
 
İndir

11

 
Reyhani Varidi Gitti
 
İndir

12

 
Yaradanı Seversen
 
İndir

13

 
O gelin
 
İndir
14
El Ele....
 
 
İndir
 


Reyhaniye Özel Mesaj Defteri"Duygularınızı İfade Edin"
 

   

"Katkılarından Dolayı NEVRETTİN CAĞLAR Beyefendiye Teşekkürü Bir Borç Biliriz"

Aşık Reyhani'nin Diğer Parçaları da Yakında Güncellenecetir.

Ayrıca sizin elinde Bulunanan Parçaları da Erzurum' lularla Paylaşmak isterseniz

Buraya Tıklayarak Mail Atabilirsiniz

www.dadaslar.net